Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„“ Zobrazit celý citát »



Šlechtické rody – abecedně

28. 11. 2022 | Jan Drocár | Citáty a dokumenty

Seznam šlechtických rodů obsahuje výčet šlechtických rodů, které byly v minulosti spjaty s Českým královstvím. Podmínkou uvedení je držba majetku, která byla v minulosti jedním z hlavních atributů
šlechty, případně, zejména u šlechty novodobé, jejich služby ve státní správě na území Českého království či podnikatelské aktivity. Platí rovněž, že u šlechty, která nedržela konkrétní nemovitý majetek, jsou uvedeny celé rody, tj. rodiny, které na daném území žily alespoň po dvě generace,
nejsou tudíž zahrnuti a počítáni za domácí šlechtu jednotlivci, kteří zde vykonávali pouze určité funkce (politické, vojenské apod.) po přechodnou či krátkou dobu. Nejsou rovněž zahrnuti církevní
hodnostáři z řad šlechty, kteří pocházeli ze šlechtických rodů z jiných zemí. (Wikipedie)

♣♣♣

A – počet rodů: 29

Abeelové
Abeleové z Lilienberka
Absolonové z Ledské
z Abšac (moravský šlechtický rod)
Abštorfští z Vojenic
Adamové z Veleslavína
Adelsbachové z Damdorfu
z Adlaru
Adršpachové z Dubé
Aichelburgové
Alamsdorfové
Albínové z Helfenburka
Alexiové z Lovče
Alleschové z Allfestu
Alsterlové z Astfeldu
Althannové
Amchové z Borovnice
Andělé z Ronovce
Anhaltové
Andrássyové
Arco
Arenbergové
Aretinové
Arioliové z Morkovic
Arnoldové
Asseburgové
Audřičtí z Audře
Auerspergové
Aulíkové z Třebnice

B – počet rodů: 91

Baderští z Újezda
Bahenští z Lukova
Bachofenové z Echtu
Bailletové de la Tour
Baillouové
Balbínové z Vorličné
z Baršova
Baršové z Kamenice
Bartodějští z Bartoděj
Bartoňové z Dobenína
Battagliové
Bauerové (1867)
Bavorové ze Strakonic
Beaufort-Spontiniové
Beesové z Chrostiny
Bedřichovští z Lomné
z Bechyně
Bechinieové z Lažan (Bechyňové z Lažan)
Bejčkové z Nespečova
Bejšovcové z Bejšova
Belcrediové
Bellegardové
Belvicové z Nostic
Benedové z Nečtin
Benešovci
Beníkové z Petrsdorfu
Beníškové z Dobroslavi
z Bergova
Berchem-Heimhausenové
Berchtoldové z Uherčic
Berkové z Dubé
Beřkovští ze Šebířova
Běškovcové z Běškovic
Betenglové z Neyperka
Bethmannové
Běšinové
Bellegardové
Bezděkovští z Římku
z Biberštejna
Bissingenové
z Bílé
Bílkové z Bilenberka
Bírkové z Násile
z Bischofswerde
Bítovští z Lichtenburka
Blanckensteinové
Blaničtí z Blanice
Blehové z Těšnice
Blektové z Útěchovic
Blíživští z Blíživy
Blümegenové
Blumencronové
Bohdanečtí z Hodkova
Bohušové z Otěšic
Bojakovští z Knurova
Boleslavští z Ritteršteina
Boosové zu Waldeck
Boryňové ze Lhoty
Boříkovští z Košumberka
Bořitové z Budče
Bořitové z Martinic
Bořek-Dohalští (Bořkové z Dohalic, Bořkové z Miletínka, Bořkové z Poličan, Nové vsi a Hrádku)
Boskovicové
Bošovští z Polánky
Božejovští z Božejova
Boubínští z Újezda
Bradlečtí z Mečkova
Bradští z Labouně
Brandisové
Brandlínští ze Štěkře
Branišovští z Branišova
Bredové
Brechlerové z Troskowitz
Broumové z Chomutovic
Broumové z Miřetic
Bruntálští z Vrbna
Bryknarové z Brukštejna
Březští z Ploskovic
Břízští z Březí
Bubnové z Litic
Budovcové z Budova
Bukovanští z Bukovan
Bukovští z Hustířan
Bukůvkové z Bukůvky
z Bünau
z Buřenic
Buquoyové de Longueval
Butzové z Rolsbergu
Buzici
Buzičtí z Buzic
Býšovcové z Býšova

C – počet rodů:  17

Carretto-Millessimo
Cedlarové z Hoffu
Cedvicové z Cedvic
Cellerové z Rozenthalu
Cidlinští ze Sluh
Cikánové ze Slupska
z Cimburka
Clam-Gallasové
Clam-Martinicové
Clannerové z Engelshofenu
Clary-Aldringenové
Colloredové
Coudenhoveové
Croyové
Ctinští ze Ctiněvsi
Cukrové z Tamfeldu
Czerninové z Chudenic

Č – počet rodů: 11

Čabeličtí ze Soutic
Čachovští ze Svémyslic
Čakovcové z Bohušic
z Častolovic
Čechočovští z Čechočovic
Čejkové z Olbramovic
Čermannové z Libštatu
Černínové z Černina
Černínové z Chudenic – viz C
Černohorští z Boskovic
Čertorejští z Čertorej
Čičovcové z Čičovic

D – počet rodů: 33

Daczický z Heslowa (Dačický z Heslova)
Dalbergové
Daňkové z Esse
Dašičtí z Barchova
Daudlebští ze Sternecku
Daunové
z Deblína
Dercsényiové de Dercsény
Desfoursové (Desfours-Walderode)
Děvečkové z Herštejna
Deymové ze Stříteže
Ditrichštejnové (Dietrichsteinové)
Dlouhoveští z Dlouhé Vsi
Dobranovští z Dobranova
Dobrohostové z Hostouně
z Dobrušky a Opočna
Dobrzenský z Dobrzenicz (Dobřenští z Dobřenic)
Dohalští z Dohalic
z Dolan
z Donína
Doupovcové z Doupova
Drascheové von Wartinberg
z Dražic
Drslavicové
Dubanští z Duban
z Dubé (Benešovici)
z Dubé (Ronovici)
Dubští z Třebomyslic
Dubští z Vitiněvsi
Dunovští z Dunovic
Dvořakové z Boru
z Dvorce/Dvojic/Dwoygicz
Dvořečtí z Olbramovic

E – počet rodů: 4

Eberlové z Ebenfeldu
Eggenbergové
Engelové z Engelsflussu
Enisové von Atter und Ivaghè

F – počet rodů: 13

Faltysové z Jamného
Fellnerové z Feldeka
Fictumové z Fictum
Fikarové z Vratu
Firšicové z Nabdína
Fleißnerové z Wostrowitz
Franchimontové z Frankkenfeldu
Freislebenové z Bischhofenu
Fremdárové z Pruku
Fremutové z Krásného Dvora
Fučikovští z Grünhofu
z Fulštejna
Fürstenberkové

G – počet rodů: 16

Gablerové z Adlersfeldu
Gallasové
Gerštorfové z Gerštorfu
Geymüllerové
Girtlerové von Kleeborn
Glacové ze Starého Dvora
Globicové z Bučína
Goldreichové von Bronneck
Goltzové z Goltze
Gorcey-Longuyonové
Gottfriedové ze Žebnice
z Götzu
Grambové z Grambu
Granovští z Granova
Griespekové z Griespeku (Grysperkové z Gryspachu)
z Gutštejna

H – počet rodů: 61

Haasové z Haasenfelsu
Habartičtí z Habartic
Habsburkové
Hadové z Proseče
Hamzové ze Zábědovic
Hanikýřové ze Semína
Harantové z Polžic a Bezdružic
Harbuval-Chamaré
Hardeggové
Hármosové de Hihálom
Harrachové
Hartigové
Hasištejnští z Lobkowicz (Lobkowiczové)
Hatzfeldtové
Haugvicové
Haugvicové z Biskupic
Haugvicové z Malé Obiše
Heidlerové von Heilborn
Heidlerové von Egeregg und Syrgenstein
Heintschelové von Heinegg
Henigarové ze Seeberka
Hennové von Henneberg-Spiegel
Hennetové
Herbersteinové
z Hertenberka
Heřmanští ze Sloupna
Hilbrtové ze Schüttelsbergu
Hildprandtové z Ottenhausenu
Hlaváčové z Vojenic
Hlavsové z Liboslavi
Hložkové ze Žampachu
Hodějovští z Hodějova
Höflerové
Hogenové ze Švarcpachu
Hohenbergové
Hochbergové z Hennersdorfu
Hochhauzárové z Hochhazu
Holakovský z Proseče
z Homberka
Homutové z Harasova
Horčičtí z Prostého
Horčičtí z Tepence
Horňatečtí z Dobročovic
Horský z Horskýsfeldu
Horšičtí z Horšic
Hořeničtí z Hořenic
Hořešovcové z Libošína
Hostačovští z Petrovic
Houskové ze Zahrádky
Hrabišici
Hradištští z Hořovic
z Hradce
Hromadové z Boršic
Hrubý z Gelenj/Hrubí z Jelení
Hruškové z Trkova
Hrušovští z Hrušova
Hrzánové z Harasova
Hubáčkové z Kotnova
Hubrykové z Hennersdorfu
Hulerové z Orlíka
Huynové

CH – počet rodů: 13

Chlumčanští z Přestavlk
Chmelové ze Chmelného
Chobotští z Ostředka
Chorinští z Ledské
z Chotěmic
Chotkové z Chotkova
Chotouchovští z Nebovid
z Choustníka
Chroustenští z Malovar
Chrtové ze Rtína
Chřínovští z Chřínova
Chuchelští z Nestajova
z Chlumu

I – počet rodů: 8

z Illburka
Infeldové
Imwaldové z Waldtreu
Isákovicsové
Iselinové z Lanau
Isolanové
Itterové z Adelsfingu
Itzové z Mildensteinu

J – počet rodů: 11

Jakschové z Wartenhorstu
Jankovští z Vlašimi
Janovští z Janovic a Klenové
Jeníkové z Bratřic
Jeníkové z Gamsendorfu
Jeníškové z Újezda
Jenšíkové z Ježova
Jenštejnové z Jenštejna
Jezberovští z Olivové Hory
Junckerové z Bigata
Janovici erbu orlice (Kolowratové)

K – počet rodů: 79

Kafuňkové z Chlumu
Kaisersteinové
Kalinové z Jäthensteinu
Kálnoky z Köröspataku
Kamberští z Kamberka
Kamýkové z Pokratic
Kamýčtí ze Lstiboře
Kaplířové ze Sulevic
Kapounové ze Smiřic
Kapounové ze Svojkova
Kaprové z Kaprštejna
Karlíkové z Nežetic
Karlové ze Svárova
Karvinští z Karviné
Kasaličtí z Kaštic
Kastové von Ebelsberg
Kdulincové z Ostroměře
Kekulové ze Stradonic
Kelblové z Gejzinku
Keruňkové z Lomu
Kestřanští z Kestřan
Kfelířové ze Zakšova
Khuen-Belasiové
Kinští z Vchynic a Tetova
Klaudyové
z Klebelsbergu a z Thumburgu
Kleistové
Klendrové z Vlastimilu
Klenovští z Klenové a Janovic
Klenovští ze Ptení
Klingerové von Klingerstorff
z Klinštejna
Kocové z Dobrše
Kočovští z Kočova
Kokořovcové z Kokořova
Kolichrejtárové z Kolichrejtu
Kollerové
Kolowratové
Kolowrat-Krakovští
Kolowrat-Krakovští-Libštejnští
Kolowrat-Libštejnští
Komersové von Lindenbach
Königswarterové de Csabacsüd
Konojedští z Pojetic
Koňasové z Vydří
Kopalové
Kopetzové
Kopidlanští z Kopidlna
Korff-Schmising-Kerssenbrockové
Korbové z Weidenheimu
Kořenští z Terešova
Kosořští z Kosoře
Kostkové z Postupic
Košíkové z Rožďalovic a Lomnice
Kotulinští z Kotulína
Kotvicové z Kotvic
Kotzové z Dobrze
Koučové z Kouče
Kounicové
Kozelkové z Hřivic
Krabicové z Veitmile
Krajířové z Krajku
Kraselovští z Kraselova
Krausové
Kravařští ze Šlevic
Krčínové z Jelčan a Sedlčan
Kropáčové z Krymplova
Kroupové z Chocemic
Kroupové z Uhřínovic
Krsovští z Krsovic
Kruliš-Randové
z Krumlova
Krupí z Probluze
Kubinzští von Hohenvidim
Kuenringové 
Kunešové z Lukavce
z Kunštátu a Poděbrad
Kurkovští z Lukovan
Kustošové ze Zubřího

L – počet rodů: 38

Lacenbokové z Chlumu
Lambergové
Lamingerové z Albenreuthu
Landštejnové
Landwehrové von Wehrheim
Lannové
Larischové
Lauseckerové z Luseku (v české podobě Loužecký z Louzku)
Lažanští z Bukové
Lányové
Ledebour-Wichelnové
z Ledec
Lemberkové
Leskovcové z Leskovce
Leuchtenberkové
Lévové z Brozánek
Lexové z Aehrenthalu
Lhotští ze Ptení
Libeničtí z Vrchovišť
Lickové z Rýzmburka
Liebiegové
Lichtenburkové
Liechtenstein/Lichtenštejnové
Lilgenauové
Limbeckové von Limbeck
Lipanští z Lipan
Lipovští z Lipovice
z Lipé
Liserové
Lobkowicz/Lobkovicové
Lokšanové z Lokšan
z Lomnice
Losyové z Losinthalu
Löwensteinové
Lukavští z Lukavice
Lukavští z Řeneč
Lumbeové z Malonic
Lützowové

M – počet rodů: 29

Maceškové z Peclínova
Mader
Majnušové z Mlékovic, Mejlic a Prus
Makovští z Makové
Malinovští z Hlavačova
Malovcové z Malovic
Markvartici
Markvartové z Hrádku
Marradas
Martinicové
Maternové z Květnice
Mattencloitové
Maušvicové z Armenruhe
Mazancové z Frymburka
Měnický z Červeněvsi
Mensdorff-Pouillyové
Meraviglia-Crivelli
Merklové
Metternichové
z Michalovic (panský rod z rozrodu Markarticů)
z Michalovic (vladycký rod)
Michnové z Vacínova
Miseroniové z Lisonu
Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle
Mladotové ze Solopisk
Mlázovští z Těšnice
Mollartové
Morzinové
Mörkové von Mörkenstein

N – počet rodů: 11

Nádherní z Borutína
z Náchoda
Náchodští z Neudorfu
Nebílovští z Drahobuze
Nekšové z Landeka
Něnkovští z Medonos
Netoličtí z Eisenberka
Netoličtí z Turova
z Neuberka
Nimptschové
Nostitz

O – počet rodů: 12

Oettingenové
Oettingen-Wallersteinové
Ojířové z Očedělic
Ojířové z Protivce
Okrouhličtí z Kněnic
Oppersdorfové z Oppersdorfu
Opršalové z Jetřichovic
Osečtí z Osecka
Ostroměřský z Rokytníka
Otičtí z Otic
Otmarové z Holohlav
Ottové z Losu

P – počet rodů: 42

Paarové
Pachtové z Rájova
Pancířové ze Smojna
Pálffyové
z Pardubic
Parishové von Senftenberg
Pecingárové z Bydžína
Pecheové
Pelikanové
Pergerové
Pernštejnové
Pětipeští z Chýš a Egerberka
Petřvaldští z Petřvaldu
Piccolominiové
Picot de Peccaduc von Herzogenberg
z Pirkštejna
Pittelové
Planští ze Žeberka
Platzové von Ehrenthal
Plavenští z Plavna
Pluhové z Rabštejna
Podovínští z Podovína
Podstatzky Thonsern z Prusinovic
Popelové z Lobkovic
Porgesové z Portheimu
z Pořešína
Potštejnové
Pöttingové z Persingu
Procházkové
Prusinovští z Víckova
Pruskovští z Pruskova
Přehořovští z Kvasejovic
Přemyslovci
Přepyští z Rychemberka
Přibíkové z Otaslavic
Přibyslavští z Modlíkova
Příchovští z Příchovic
Ptákové z Čejkova
Puteaniové
Putzové z Breitenbachu
Putzové z Adlersthurnu
Putzové (Butzové) z Rolsbergu

R – počet rodů: 21

Rozum z Bílejova
Račínové z Račína
Radečtí z Radče
Rašínové z Rýzmburka
Rajští z Dubnice
Rendlové z Oušavy
Riedlové von Riedenstein
Riegerové
Riese-Stallburgové
Ringhofferové
Robmhapové ze Suché
Rohanové
Rombaldové von Hocinfels
Ronovci
z Roupova
Rožmberkové
z Rožmitálu
Rummerskirchové
Rychnovští z Rychnova
Rychnovští z Jablonice
z Rýzmburka

Ř – počet rodů: 2

Řepičtí ze Sudoměře
z Říčan

S – počet rodů: 49

Sádovští ze Sloupna
Saint-Genoisové d’Anneaucourt
Sakové z Bohuňovic
Salomonové z Friedbergu
Satanéřové z Drahovic
Sedlničtí z Choltic
Seilern-Aspangové
Sekerkové ze Sedčic
Sendražští ze Sendražice
Serényi de Kis-Serény
Sezimové z Ústí
Schaffgotschové
Schaumburg-Lippeové
Schirndingerové ze Schirndingu
Schlesinger
Schlik
Schönauové
Schönborn
Schönburg-Hartensteinové
Schönkirchové
Schreitterové von Schwarzenfels
Schubertové von Schutterstein
Schürerové z Waldheimu
Schwarzenberg
Silva-Taroucové
Sinzendorfové
Skuhrovští ze Skuhrova
Slavatové z Chlumu a Košumberka
Slepotičtí z Sulic
Smiřičtí ze Smiřic
Smíškové z Vrchovišť
Sobětičtí ze Sobětic
Spensové z Boodenu
Sprinzenstein-Neuhausové
Stadionové
Stachové z Hrádku
Starckové
Sternberg
Stošové z Kounic
Strachwitz
Strakové z Nedabylic
ze Stráže
Stránovští ze Sovojovic
Střelové z Rokyc
Stubenberkové
Stubickové z Königsteinu
Sudličkové z Borovnice
Sudové z Řeneč
Sulislavci

Š – počet rodů: 15

Šárovcové z Šárova
Šelmberkové
Šlechtínové ze Sezemic
Šlechtové ze Všehrd
Šlejnicové
Šlikové – viz Schlik
Špánovští z Lisova
Šporkové
Štampachové ze Štampachu
Šternberkové – viz Sternberg
Štěpánkové z Tourového
Šumburkové
Švábenští ze Švábenic
ze Švamberka
Švihovští z Rýzmberka

T – počet rodů: 15

Táborští z Hyršfeldu
Talackové z Ještětic
z Talmberka
Tamchynové z Doubravice
Taschekové
Tetourové z Tetova
Tetzeli z Rosadoru
Thun-Hohensteinové
Thurn-Taxisové
Tovačovští z Cimburka
Trachové z Březí
Trauttenbergové
Trauttmansdorffové
Trautsonové
Trčkové z Lípy

U – počet rodů: 3

Ubellyové von Siegburg
Údrčtí z Údrče
Ungnadové z Weissenwolffu

V – počet rodů: 36

Valderodové z Eckhausenu
Valdštejnové – viz Waldstein
Valečovští z Valečova a Kněžmostu
Vamberští z Rohatec
Vamberští z Chrastu
Vančurové z Řehnic
Varlichové z Bubna
Vartenberkové
Velišovští z Velišova
Velflové z Varnsdorfu
z Velhartic
Verdenberkové
Verdugové
Vernierové
Vesečtí z Vesce
Věžníkové z Věžník
z Vildenberka
Vidršpergárové z Vidršpergu
Villaniové de Castelo Pilonico
Vítkovci
Vítové ze Rzavého
Vlkánovští z Vlkánova
Vojkovští z Milhostic
Vojkovští z Vojkova
Voračičtí z Paběnic
Vořikovští z Kunratic
Vostrovští ze Skalky
Votičtí z Votic
Vratislavové z Mitrovic viz Wratislav z Mitrowicz
Vraždové z Kunvaldu
z Vrbna
Vrchotičtí z Loutkova
Vršovci
z Vrtby
Vřesovští z Vřesovic
Vunšvicové viz Wunschwitz

W – počet rodů: 13

Wallisové z Karighmainu
Waldstein
Weltrubští z Weltrub
Wenzelové ze Sternbachu
Westphalenové zu Fürstenberg
Widmannové
Wiederspergové
Wilczkové (Vlčkové)
Wilhelmové von Helmfeld
Windisch-Graetzové (Windischgrätzové)
Woraczicztí z Pabienitz (Voračičtí z Paběnic)
Wratislav z Mitrowicz
Wunschwitz

Z – počet rodů: 14

Zachařové z Pašiněvsi
Zajícové z Hazmburka
Zajícové z Valdeka
Zapští ze Zap
Zárubové z Hustířan
Zásmučtí ze Zásmuk
Zedtwitzové
Zejdlic ze Schönfeldu
Zessnerové ze Spitzenberga
Zhořští ze Zhoře
Zichyové de Vaszonykeö
Zilvarové ze Silberštejna
Zmrzlíkové ze Svojšína
Zručtí z Chřenovic

Ž – počet rodů: 9

Žampachové z Potštejna
Žďárští ze Žďáru
Žehušičtí z Nestajova
Žejdlicové ze Šenfeldu viz Zejdlic ze Schönfeldu
ze Železnice
Žerotínové
Žirotínové
Žitnivští z Blaždič
Žižkové z Trocnova

 





Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2023  |  O nás