Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Český šlechtický kříž (německy: Böhmisches Adelskreuz) bylo rakouské vyznamenání, udělené císařem Františkem I. dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže. Český šlechtický kříž sloužil za vzor Řádu Bílého lva zřízeného v Československu r. 1922.“ Zobrazit celý citát »Český šlechtický kříž
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Přehled rodů
Schlik – základní údaje
První písemná zmínka o rodu Schliků, původem českého rodu z Chebska, je z roku 1394. Na počátku vzestupu rodu stál Kašpar Schlik († 1449), vzdělaný a inteligentní dvořan císaře a krále Zikmunda Lucemburského. Významnou osobností rodu byl i Albrecht Schlik, který v roce 1527 vedl vojsko proti Turkům. Postupem času rozšiřovali Schlikové své državy v severozápadních Čechách. Založili horní město Jáchymov a díky bohatým stříbrným dolům razili mince, jáchymovské tolary....
Schönborn – základní údaje
Starý rýnský šlechtický rod počínající na konci 13. století. Během následujících staletí se rozvětvil do několika linií, z nichž přežila linie Georgova (*1574 † 1631). Jeho mladší syn Filip Ervín (*1607 † 1668) byl v roce 1663 povýšen do stavu svobodných pánů a v další generaci byl rod povýšen do stavu hraběcího. Díky vlastnictví některých říšských území je však rodina rovnorodá s rodinami knížecími. Českou hraběcí větev založil Fridrich Karel (*1781 † 1849, který získal v roce 1794 český inkolát.
Schwarzenberg – základní údaje
Rod Schwarzenbergů patřil mezi nejbohatší rody Rakouska. V Čechách vlastnili Schwarzenbergové prakticky celé jižní Čechy. Během staletí původně německý rod dokonale srostl s domácím prostředím. Jeho příslušníci prosluli jednak jako výborní hospodáři a modernizátoři zemědělství, lesnictví a průmyslu, jednak jako vojevůdci. První zmínka o tomto franckém rodu pochází z roku 1127.Prapředkové rodu se původně psali ze Seinsheimu a až na počátku 15. století získali panství a jméno Schwarzenberg.
Serényi de Kis-Serény – základní údaje
Starý uherský rod, který byl povýšen do šlechtického stavu v roce 1518 uherským a českým králem Ludvíkem Jagellonským. V roce 1596 získal rod uherský baronát, který byl potvrzen roku 1623. František Serényi sňatkem v roce 1592 s Dorotou Jakušičovou z Vrbové (Orbova) získal polovinu statku Vlachovice a tím byl přijat mezi obyvatele země. František Serényi se zapojil do stavovského povstání. Český inkolát získal rod v roce 1623.
Silva-Tarouca – základní údaje
Starý španělsko-portugalský rod de Silva je údajně jeden z nejstarších na Pyrenjském poloostrově. Od 18. století byl ve službách Habsburků. Jméno Tarouca získali dědictvím po hrabatech Menezes-Tarouca. V roce 1735 jim byl udělen nizozemský vévodský titul "de Telez", v roce 1755 jim byl přiznán rakouský hraběcí stav a o pět let později získali český, později i moravský a uherský inkolát. V roce 1768 získal hrabě Emanuel Telez, prezident nejvyšší rady v rakouském Nizozemí, moravské panství Čechy pod Košířem, které mu patřilo do konce druhé světové války.
Slavatové – základní údaje
Český šlechtický rod, doložený již na přelomu 11. a 12. stol. Majetek rozrostlého a větveného rodu se nalézal zejména ve východních (Košumberk) a středních (Chlum u Čáslavi) Čechách, teprve za Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka (*1.12.1572 † 19.1.1652), královském místodržícím, který se stal v roce 1618 obětí známé defenestrace, vzniklo jihočeské panství s centrem v Jindřichově Hradci. Rod vymřel v roce 1712.
Sternberg – základní údaje
Rod hrabat ze Sternbergu patří k nejstarším českým šlechtickým rodinám v zemi. Jde o jediný rod, který byl odedávna v panském stavu. Jeho příslušníci se výrazně zapsali do českých politických i kulturních dějin. Podle rodinné legendy pocházejí Sternbergové od Kašpara, jednoho ze tří biblických králů, kteří se přišli do Betléma poklonit narozenému Ježíškovi. Hvězda, kterou rod nese v erbu, je tedy hvězdou betlémskou.
Strachwitz – základní údaje
Starý slezský šlechtický rod, který žil také v Polsku. V roce 1630 získali Strachwitzové stav svobodných pánů a na konci 18. století pruský hraběcí stav s titulem hrabě Strachwitz von Gross-Zauche und Camminetz. Na počátku 19. století se rod rozdělil do dvou větví. Mladší získala moravský statek Šebetov. Starší větev se dále rozdělila a v Čechách, resp. na Moravě a ve Slezsku, se usadila větev hraběte Karla.