Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Mým hlavním úkolem, je chránit mé národy před jejich politiky.“ Zobrazit celý citát »Habsbursko-Lotrinský František Josef I. (*1830 † 1916)
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Přehled rodů
Harrach – základní údaje
Rod Harrachů pochází z česko-rakouského pomezí, z Kaplicka a podle erbu je stejného původu s vymřelým vladyckými rodinami Hřebenářů ze Zvíkovce, z Petrovic, ze Slavkova, z Čekova a dalšími. Podle legend žili rytíři Harrachové už v polovině 12. století. Prokazatelným předkem dnešních Harrachů byl Bohuněk (Bohomik, Wohunk), který žil na počátku 14. století v Horním Rakousku.
Hildprandt z Ottenhausenu – základní údaje
Rod pochází původně z Tyrolska. Do šlechtického stavu byli Hildprandtové povýšeni v 16. století. Již na konci tohoto století se s nimi setkáváme v Čechách. Jan Reinhart Hildprandt vykonával za císaře Rudolfa II. funkci dozorce královského lvího domu. Titul svobodných pánů dostali v polovině 18. století. V roce 1798 se stali majiteli panství Blatná. Baron Václav Karel Hildprandt (*1747 †1803) byl schopným hospodářem a snažil se pozvednout průmyslovou výrobu na Blatensku.
Hrubý z Gelenj – základní údaje
Nejstarší známí nositelé tohoto jména byli Zikmund a Řehoř Hrubý z Jelení, významní humanističtí autoři z přelomu 15. a 16. století. Tito mužové patřili tehdy v evropském kontextu k uznávaným znalcům antické kultury a řadili se k fenomenálním vzdělancům. Jejich příbuzní a potomci se na kulturní a aristokratické scéně již neudrželi, stali se pražskými měšťany, šlechtické jméno zmizelo, rod se ztratil ze všeobecného povědomí. V první polovině 18. století se objevil Josef Tadeáš Hrubý, jilemnický rodák, který se přestěhoval do Mladé Boleslavi. Tam se díky svým schopnostem stal v roce 1763 primátorem. Jeho syn Leopold (*1740 †1809) pokračoval v dobře nastartované kariéře rodu a jako zemský prokurátor byl v roce 1787 povýšen do šlechtického stavu s titulem šlechtic „ von Hruby und Schwanenheim“.