Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Druhou šlechtickou deklaraci si vynutila abdikace (5.10.1938) prezidenta Evarda Beneše, jeho odjezd (22.10.1938) do exilu a zvolení (30.11.1938) nového prezidenta Emila Háchy. Zástupci šlechty se s ním sešli při audienci 24. ledna 1939, aby mu potvrdili to, co již 17. září 1938 deklarovali E. Benešovi. Audience na Pražském hradě se zúčastnilo 12 signatářů z 10 rodů české zemské šlechty a projev opět přednesl František hrabě Kinský z Kostelce nad Orlicí. “ Zobrazit celý citát »Druhá šlechtická deklarace – 24.1.1939
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Přehled rodů
Markvartic – základní údaje
Rod Markvarticové (též Markvartici) patří k nejstarším zakladatelským rodům české a moravské šlechty, jedním z prvních na území severních Čech. Jméno získali po prvním doloženém předku (v roce 1159) Markvartovi, který za své služby vládnoucímu rodu Přemyslovců získal rozsáhlá území v povodí řeky Jizery. Jeho četní potomci v průběhu několika generací založili na tomto území četné hrady, městečka, kláštery a podle jejich pojmenování dali vzniknout řadě rodových větví.
Mensdorff-Pouilly – základní údaje
Rod Pouilly patřil ke staré francouzské šlechtě, první zmínky pocházejí z počátku 11. století. V roce 1760 byl rodu udělen hraběcí titul. V té době byl představitelem rodu Albert Louis (*1731 † 1800), který během revoluce opustil Francii .Jeho syn Emanuel Mensdorf-Pouilly (*1777 † 1852) přijal jméno Mensdorff, podle vesnice v hrabství Roussy. V roce 1818 byl rodu v Rakousku přiznán hraběcí stav, v roce 1839 získal český inkolát.
Mladota ze Solopisk † – základní údaje
Mladotové ze Solopisk byli starý český vladycký rod v 18. století povýšený do panského stavu. Pocházeli ze Solopisk nad Černošicemi u Prahy. Prvním ověřeným předkem rodu byl Vochek ze Solopisk, který roku 1421 bránil Karlštejn. Do počátku třicetileté války neměl rod, rozdělený do několika linií, příliš velký majetek. Jeho členové sloužili v císařských úřadech či armádě, stávali se i duchovními. Drželi Kosovu Horu a Červený Hrádek u Sedlčan, Ostředek, Skalku, Zahrádku, Chlum.