Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Stačí nám, aby se svoboda projevu ustálila natolik, aby každý mohl nazvat zajíce zajícem, hraběte hrabětem či kejklíře kejklířem, aniž by k tomu potřeboval administrativní povolovací dekret...“ Zobrazit celý citát »Kinský Radslav (*1928 † 2008)
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Přehled rodů
Waldstein – základní údaje
Jeden z nejstarších českých šlechtických rodů. Jeho první známý předek byl zaznamenán už v roce 1159 a Waldsteinové tak mohli v roce 2009 v Čechách a na Moravě oslavit 850. výročí svého trvání. Členové rodu zastávali po celé generace mnoho významných postů ve správě země a drželi statky po celých Čechách a Albrecht z Valdštejna vlastnil dočasně i vévodství Frýdlantské, Meklenburské, Zaháňské či Hlohovské. Dnes žijí bohužel všichni členové rodu za hranicemi své vlasti.
Wilczek – základní údaje
Stará slezská rodina z počátku 14. století. V roce 1506 jim byl přiznán panský stav s titulem "pán z Hlučína a Dobrá Zemice". Na počátku 18. století jim byl udělen hraběcí titul, později říšský i český. V 15.století získal rod Hlučín a počátkem 17. století panství Klimkovice a Porubu. Skrze dva syny hraběte Heinricha Wilhema (*1665†1739), císařského diplomata a vyslance v Polsku a Rusku, se rod rozdělil do dvou větví, z nichž mladší žila v 19. a 20. století převážně v Rakousku a v Uhrách a v roce 1937 vymřela po meči. Stále žije starší větev, která držela klimkovické panství.
Wratislav z Mitrowicz – základní údaje
Stará česká rodina, která se rozvětvila do více než dvacet linií, ale do 20. století přežily pouze dvě založené bratry Šebestianem († 1586) a Štěpánem († 1601). Český královský rod Přemyslovců vymřel na prahu 14. století. Přes „ přeslici“ jsou s ním spřízněny různé aristokratické rodiny, pouze rod Wratislavů se však může chlubit původem z nejstarší a vlastně jediné české dynastie po meči; nic na tom nemění fakt, že jde o původ nepotvrzený.