Šlechtické citáty:
Navigace:
Místa
Bílina
Od roku 1502 vlastnili Bílinu Lobkowiczové, kterým byl zámek opět vrácen v restitucí po roce 1989.Bílina se rozkládá v údolí řeky Bíliny, v půli cesty mezi Mostem a Teplicemi. Leží v kraji, kde sídlil slovanský kmen Lemuzů, kteří bojovali jako spojenci Čechů proti Lučanům v legendární lucké válce. Někdy na konci 10. století zde byl vybudován přemyslovský správní hrad.
Biskupice u Jevíčka
Zámek Biskupice u Jevíčka se nachází ve stejnojmenné obci, poprvé uváděné r. 1262 jako majetek olomouckého biskupství a ležící asi 4 km severovýchodně od Jevíčka v okrese Svitavy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Tvrz postavená někdy na přelomu 15. a 16. století, je poprvé výslovně uváděna v roce 1614, kdy ji koupil i se statkem a do zemských desek nechal zapsat Jaroslav Drahanovský z Pěnčína.
Blatná
Pod starým dubem v blatenské zámecké oboře se podle pověsti seznámila Johanka s Rožmitálu se svým budoucím mužem českým králem Jiřím z Poděbrad. Tento vodní hrad vystavěl Všemír, doložený jako svědek na listině krále Václava I. z roku 1235.Koncem 13. století se usadili na Blatné Bavorové ze Strakonic. Po posledním členu tohoto rodu, Břeňkovi, získal Blatnou vzdálený příbuzný Jan z Rožmitálu jinak z Blatné.
Bohnický zámek a Dolní Dvůr
19. 6. 2018 | Feitl, Karel | Místa
Pražský zámeček Bohnice s mansardovou střechou a hodinovou věžičkou byl postaven v druhé polovině 18 století. Poslední majitel byl anglický baron Issak Osborn, který koupil zámeček v roce 1820. Dolní Dvůr patřící k objektu zámečku se změnil na budovu pro zaměstnance barona. Dvůr nesl název Štrasburk. Od roku 1904 jsou oba objekty majetkem Psychiatrického ústavu.
Boskovice
Zámek Boskovice je empírový zámek z počátku 19. století v držení hraběcího rodu Mensdorf-Pouilly. Součástí zámeckého komplexu je také jízdárna, skleník a rozlehlý park. Celý areál je od roku 1958 zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek ČR a je přístupný veřejnosti.
Bratronice, zámek
Bratronice jsou tvrz přestavěná na zámek ve stejnojmenné obci v okrese Strakonice. Tvrz byla založena ve čtrnáctém století a na počátku sedmnáctého století byl na jejím místě Janem Horčicem z Prostého postaven renesanční zámek. Zámek byl upravován v osmnáctém století v barokním a klasicistním stylu.
Březina
Zámek v Březině je empírová stavba z přelomu 17. a 18. století v obci Březině na Rokycansku v Plzeňském kraji. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Původním panským sídlem v Březině byl místní hrad založený na skalnatém ostrohu ve 14. století. Hrad v 17. století téměř zcela zanikl (v roce 1661 je hrad zmiňován již jako pustý). Jeho věž byla upravena v duchu romantismu.Nedaleko hradní zříceniny poté postavil v letech 1790–1808 Jáchym ze Šternberka zámek.
Březnice
Zámek Březnice se nachází ve městě Březnice v okrese Příbram. Zámecký areál s parkem se rozkládá východně od centra města, samotná budova je vzácně dochovanou památkou renesanční architektury vzniklé přestavbou gotické tvrze. Renesanční podoba zámku vznikla z iniciativy rodiny Lokšanů, další majitelé z řad Jeníšků z Újezda, Kolovratů a Pálffyů prováděli již jen dílčí úpravy. Zámek je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti.
Budeč, hradiště
Na hradišti Budeč nad obcí Zákolany bylo prokázáno osídlení již z pozdní doby bronzové. Přemyslovci si zde v 9. století vybudovali hrad, který byl jedním z center jejich státu. V místě někdejší akropole stojí rotunda sv. Petra a Pavla, která bývala součástí původní zástavby z přelomu 9. a 10. století a dnes představuje jedinou zachovalou předrománskou stavbu a nejstarší stojící kamennou architekturu v Čechách. Nedaleko stojí základy druhého budečského kostela, a sice kostela Narození Panny Marie z 10. století. Směrem na sever se pak táhlo rozsáhlé předhradí. Přemyslovské opevnění je dodnes patrné v podobě výrazných valů. Podle svatováclavských legend pobýval v mládí na Budči kníže Václav a učil se ve zdejší škole.