Šlechtické citáty:
Navigace:
Místa
Levý Hradec
Národní kulturní památka Levý Hradec se nachází na území města Roztoky v lokalitě, kde zanechali své stopy již lidé doby kamenné. Na místě staršího osídlení v 9. století vzniklo slovanské hradiště, které se stalo sídlem nejstarších přemyslovských knížat. Za prvního historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje byla založena rotunda sv. Klimenta, první křesťanský kostel na českém území.
Líšeň
27. 6. 2018 | Janečková, Dana | Místa
Zámek Líšeň se nachází v centru městské části Brno-Líšeň v okrese Brno-město. Trojkřídlý jednopatrový barokní zámek vznikl po roce 1714 přestavbou starší renesanční tvrze z počátku 17. století. Na počátku 19. století prošel dalšími stavebními úpravami a dnes je chráněn jako kulturní památka. V roce 1714 získal líšeňské panství Jan Kryštof z Freyenfelsu a od roku 1819 patří rodu Belcrediů.
Litice u Plzně
Litice jsou zřícenina hradu na ostrohu nad soutokem Litického potoka a Radbuzy v katastru plzeňské části Litice. Z hradu se zachoval příkop a část východních hradeb. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky. Předhradí pozdějšího gotického hradu bylo osídleno již v pravěku. V eneolitu se na něm nacházelo sídliště schussenriedské a chamské kultury. V pozdní době bronzové zde nejspíše vzniklo hradiště, které existovalo i koncem doby halštatské. Jeho opevnění zaniklo nejspíše během stavby hradu.
Litice, hrad
Hrad Litice byl založen koncem 13. století za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem.[pozn. 1] Oblast Podorlicka v povodí Divoké i Tiché Orlice osídlili členové rodu Drslaviců, kteří zakládali osady v jihozápadních Čechách a vybudovali nejstarší hrady na Plzeňsku – Litice u Plzně a Potštejn u Žinkov. Jména svých původních rodových sídel přenesli i do své nové državy, v níž vybudovali opěrnou síť nových hradů, zejména Potštejn a proti proudu řeky Divoké Orlice nepříliš vzdálené Litice
Lobkovice
29. 11. 2018 | Redakce | Místa
Původní tvrz byla poprvé připomínána roku 1403, kdy ji nechal postavit Prokop Krukner, měšťan z Prahy. Již o šest let později se majitelem stal Mikuláš Chudý z Újezda , který si začal roku 1410 užívat přídomek z Lobkovic a je označován za zakladatele mocného šlechtického rodu Lobkoviců, ve staročeštině Lobkowiczů. Majetek pak dědí jeho snové Mikuláš a Jan Popel. Bratři se o majetek rozdělili tak, že Jan Popel získává Lobkovice.
Luhačovice
Lázně Luhačovice se do podvědomí široké veřejnosti dostaly díky členům rodu rodu Serenyi, který je vlastnil od roku 1629. Ondřej Serényi († 1689) dal upravit první pramen, který pronikal na povrch s hlasitým bubláním a pro velmi slanou chuť se mu říkalo Slaný, nebo Bublavý. V roce 1792 byl nově upraven a přejmenován na Amandku podle hraběte Amanda Serenyiho (*1715 † 1770). Pramen Vincentka byl koncem 18. století pojmenován podle Vincence Serényiho (*1752 † 1810)....