Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„“ Zobrazit celý citát »

Kniha Přemyslovci – budování českého státu



Pražští biskupové a arcibiskupové – chronologicky

4. 7. 2022 | Redakce | Citáty a dokumenty

Zřízení pražské diecéze bylo uznáno už roku 973. Prvním pražským biskupem se stal roku 975 saský kněz Dětmar. Do českých dějin se značně zapsal episkopát jeho nástupce biskupa Vojtěcha. Český kníže dlouho považoval pražského biskupa za svého kaplana, kterého fakticky jmenoval. Pražští biskupové zpočátku sídlili přímo na Pražském hradě, v paláci, jehož místo dnes zaujímá Staré proboštství. Později přesídlili do Biskupského dvora na Malé Straně v blízkosti Juditina mostu.

♣♣♣

Biskupové

01. 0973-0982
Dětmar (Thietmar, Dietmar)
† 2.1.982 Praha

02. 0982-0996
Sv. Vojtěch (Adalbert) 
*c. 956 † 23.4.997 Prusko

———— 0996
Kristian (Strachkvas)
(zemřel při konsekraci)

03. 0998-1017
Thiddag (Deodatus) 
† 11.6.1017 Praha

04. 1017-1023
Ekkhard (Ekkehard, Ekhard, Helicardus)
† 8.8.1023

05. 1023-1030
Hyza (Hyzo, Hizzo, Izzo)
† 30.1.1030

06. 1030-1067
Šebíř (Severus)
† 9.12.1067

07. 1068-1089
Gebhart (Jaromír) Přemyslovec
*c. 1040 † 16.6.1090 Ostřihom

08. 1090-1098
Kosmas
† 10.10./12.1098 Praha?

09. 1099-1122
Heřman
† 17.9.1122

10. 1122-1134
Menhart (Meinhard)
† 2.7.1134 Morava

11. 1134-1139
Jan I.
† 8.8.1139

—  1139-1140
Silvestr
† 10.2.1161 (před vysvěcením abdikoval)

12. 1140-1148
Ota
† 10.7.1148

13. 1148-1167
Daniel I.
† 9.8.1167 Ancona, Itálie

———
Gotpold (Gothard, Hotart)
1168 (zemřel 10.3.1169
před vysvěcením)

14. 1168-1179
Bedřich z Puttendorfu
*c. 1117 † 31.1.1179

15. 1179-1182
Valentin (Vališ)
† 6.2.1182

16. 1182-1197
Jindřich Břetislav Přemyslovec
*1137 † 15.6.1197 Cheb

17. 1197-1214
Daniel II. (Milík z Talmberka)
† 28.3./4.4.1214 Velehrad

18. 1214-1224
Ondřej z Gutštejna
† c. 30.7.1224 Castellammare di Stabia

19. 1124-1125
Pelhřim (Peregrin) z Wartemberka
† 8. nebo 25.1.1240 zřejmě Praha

20. 1225-1226
Budilov (Budivoj, Budislav)
† 10.7.1226 Řím

21. 1226-1236
Jan II.
z Dražic
† 17.8.1236 patrně Praha

22. 1236-1240
Bernhard (Buchard) Kaplíř ze Sulevic
† 12.9.1240 Praha

23. 1240-1258
Mikuláš z Újezda a Riesenburka
† 17.1.1258 zřejmě Praha

24. 1258-1278
Jan III. z Dražic
† 21.10.1278 Praha

25. 1278-1296
Tobiáš z Bechyně
† 1.3.1296 Praha

26. 1296-1301
Řehoř Zajíc z Valdeka
*c. 1235 † 6.9.1301 Praha

27. 1301-1343
Jan IV. z Dražic
*c. 1260 † 5.1.1343 Praha

28. 1343-1344
Arnošt z Pardubic
*25.3.1297 Hostinka † 30.6.1364 Roudnice

♣♣♣

Arcibiskupové

Dne 30.4.1344 povýšil papež Klement VI. bulou „Ex superne providentia maiestatis“ pražské biskupství založené v roce 973 na arcibiskupství. Sídlem arcibiskupa je Praha, oficiální rezidencí pražského arcibiskupa je od roku 1561 Arcibiskupský palác na
Hradčanském náměstí. Sídelním kostelem je katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Úřad pražského arcibiskupa je přezdíván jako stolec svatého Vojtěcha, neboť sv. Vojtěch je  hlavním patronem pražské arcidiecéze (od roku 1965). V minulosti býval pražský arcibiskup kancléřem pražské univerzity.

Pražská arcidiecéze je nejstarší existující diecézí v České republice a metropolitní arcidiecézí České církevní provincie, k níž náleží ještě diecéze českobudějovická, královéhradecká, litoměřická a plzeňská. Arcibiskup pražský je zároveň primasem českým. Arcibiskup pražský stojí v čele pražské arcidiecéze. Jakožto primas český je nejvyšším představitelem české církevní provincie.

Diecéze v České republice. Autor Tomáš Urban, 2014.

Moravská církevní provincie zahrnuje nejmladší diecézi ostravsko-opavskou, diecézi brněnskou a arcidiecézi olomouckou. Její arcibiskup je zároveň metropolitou moravským.

Nejvyšším představitelem katolické církve v zemi je předseda České biskupské konference, která se sborem biskupů České republiky. Jejím předsedou byl 28.4.2020 zvolen arcibiskup Jan Graubner.

♣♣♣

01.  1344-1364
Arnošt z Pardubic
*25.3.1297 Hostinka † 30.6.1364 Roudnice

02. 1364-1379
Jan kardinál Očko z Vlašimi
*datum místo † 14.1.1380 místo

03. 1379-1396
Jan z Jenštejna
*27.12.1347/1350 místo † 17.6.1400 Řím

04. 1369-1402
Olbram III. (Volfram) ze Škvorce
*5.3.1396 místo † 2.5.1402 místo

05. 1403-1411
Zbyněk Zajíc z Hazmburka
*okolo r. 1376 místo † 28.9.1411 Prešpurk

06. 1411-1412
Albík z Uničova
*asi 1358 Uničov † 23.7.1427 Budín

 07. 1413-1421
Konrád z Vechty
*asi 1364 místo † 26.12.1431 Hekfenburk

—-1421-1561 sedisvakance – arcidiecézi spravovali administrátoři

08. 1561-1580
Antonín Brus z Mohelnice
*13.2.1518 Mohelnice † 28.8.1580 Praha

09. 1581-1590
Martin Medek z Mohelnice
*1538 Mohelnice † 2.2.1590 Praha

10. 1592-1606
Zbyněk Berka z Dubé
*1551 Dřevěnice † 6.3.1606 Praha

11. 1607-1612
Karel hrabě z Lamberka
*1563 místo † 18.9.1612 Osecký klášter

12. 1612-1622
Jan Lohelius
*1549 Třebeň † 2.11.1622 Praha

13. 1623-1667
Arnošt Vojtěch kardinál hrabě Harrach
*4.11.1598 Vídeň † 25.10.1667 Vídeň
– 1. primas český

14. 1667-1668
Jan Vilém hrabě Kolowrat-Libštejnský
*29.9.1624 Innsbruck † 31.5.1668 Brno (zemřel před vysvěcením)
– 2. primas český

15. 1669-1675
Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka
*19.9.1618 Rajhrad † 29.4.1675 Praha
– 3. primas český

16. 1675-1694
Jan Bedřich hrabě Waldstein
*18.8.1642 Vídeň † 3.6.1694 Louňovice pod Blaníkem
– 4. primas český

17. 1695-1710
Jan Josef hrabě Breuner
*20.7.1641 Vídeň † 20.3.1710 Praha
– 5. primas český

18. 1713-1731
František Ferdinand hrabě Khünburg
*5.2.1651 Mossa u Gorice † 7.8.1731 Praha
– 6. primas český

19. 1732-1733
Daniel Josef Mayer z Mayernu
*26.1.1656 Stráž pod Ralskem † 10.4.1733 Praha
– 7. primas český

—- 1733
Jan Adam Wratislav z Mitrovic (zemřel před papežským potvrzením)
*12.6.1676 Blankenheim † 26.10.1763 Praha/Dolní Břežany

20. 1733-1763
Jan Mořic Gustav hrabě z Manderscheid-Blankenheimu
*12.6.1676 Blankenheim † 26.10.1763 Praha/Dolní Břežany
– 8. primas český

21. 1764-1793 Antonín Petr hrabě Příchovský z Příchovic
*28.8.1707 Svojšín † 14.4.1793 Praha
– 9. primas český

22. 1793-1810 Vilém Florentin kníže ze Salm-Salmu
*10.5.1745 Anholt † 14.9.1810 Hahnbach
– 10. primas český

23. 1815-1830
Václav Leopold Chlumčanský z Přestavlk a Chlumčan
*15.11.1749 Hoštice † 14.6.1830 Praha
– 11. primas český

24. 1831-1833
Alois Josef hrabě Kolowrat-Krakovský
*21.1.1759 Praha † 28.3.1833 Praha
– 12. primas český

25. 1834-1838
Ondřej Alois hrabě Ankwicz ze Skarbek-Poslawice
*22.6.1777 Krakov † 26.3.1838 Praha
– 13. primas český

26. 1838-1849
Alois Josef svobodný pán/baron Schrenk
*24.3.1802 Zbenice † 5.3.1849 Praha
– 14. primas český

27. 1849-1885
Bedřich Jan Josef kardinál princ Schwarzenberg
*6.4.1809 Vídeň † 27.3.1885 Praha
– 15. primas český

28. 1885-1899
František de Paula kardinál hrabě Schönborn
*24.1.1844 Praha † 25.6.1899 Sokolov
– 16. primas český

29. 1899-1916
Lev kardinál Skrbenský, svobodný pán z Hříště
*12.6.1863 Hukovice † 24.12.1938 Dlouhá Loučka u Uničova
– 17. primas český

30. 1916-1919
Pavel hrabě Huyn
*17.2.1868 Brno † 1.10.1946 Bolzano
– 18. český primas

31. 1919-1931
František Xaver Kordač
*11.1.1852 Seletice u Libáně † 26.4.1934 Praha
– 19. primas český

32. 1931-1941
Karel kardinál Kašpar
*16.5.1870 Mirošov u Rokycan † 21.4.1941 Praha
– 20. primas český

33. 1946-1969
Josef kardinál Beran
*29.12.1888 Plzeň † 17.5.1969 Řím
– 21. primas český

34. 1977-1991
František kardinál Tomášek
*30.6.1899 Studénka † 4.8.1992 Praha
– 22. primas český

35. 1991-2010
Miloslav kardinál Vlk
*17.5.1932 Líšnice u Milevska † 18.3.2017 Praha
– 23. primas český

36. 2010-2022
Dominik kardinál Duka
*26.4.1943 Hradec Králové
– 22. primas český

37. od 2022
Jan Graubner
*29.8.1948 Brno
– 25. primas český

♣♣♣

Arcibiskup pražský je nejvyšším představitelem pražského arcibiskupství a nejvýš odpovědný pastýř celé pražské arcidiecéze. Řídí arcidiecézi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní. Moc zákonodárnou vykonává sám a realizuje ji tvorbou partikulárního práva. Moc výkonnou a soudní vykonává buď sám, nebo prostřednictvím generálního vikáře, biskupských vikářů, respektive soudního vikáře a soudců podle norem práva.





Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2022  |  O nás