Šlechtické citáty:
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Místa
Cáchy
Cáchy (německy Aachen, v místním nářečí Oche, francouzsky Aix-la-Chapelle, latinsky Aquæ Granni nebo Aquisgranum) jsou historické a lázeňské město v nejzápadnější části Německa, ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Leží těsně u nizozemských a belgických hranic, 65 km jihozápadně od Kolína nad Rýnem a 600 km západně od Prahy. Její katedrála Panny Marie je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Chudenice, zámek
Starý czerninský zámek je jednou z dominant Chudenic a nejstarším rodovým sídlem významného českého rodu Czernínů z Chudenic, který je připomínán již ve 13. století. Starý zámek na náměstí byl z původní gotické tvrze přestavěn v 16. století renesančně a v 18. století upraven barokně. Na zámku se nachází stála expozice historie rodu Czerninů. Na historii Starého zámku je pozoruhodná také skutečnost, že za téměř 700 let nepřešel z majetku Czerninů do vlastnictví jiného rodu.
Chyše
Zámek Chyše je zámek ve stejnojmenném městě v Karlovarském kraji. K zámku patří park, který byl založen už v 17. století. Původně vladycké sídlo a ves, poprvé připomínané v letech 1169–1192, bylo od roku 1254 sídlo rodu Odolenoviců. V letech 1361–1365 byly Chyše majetkem královské koruny Karla IV., ale v letech 1370–1378 patřily ke žlutickému panství a od roku 1397 byly v držení bratří Smetánků z Hradišťan.
Genealogie majitelů zámku v Častolovicích z rodu Sternbergů
21. 10. 2007 | Drocár Jan | Místa
Častolovice bývaly s okolními vesnicemi Synkovem, Liblí, Veselou, Olešnicí, Horkami a snad také Česticemi původně samostatné panství, jehož prvním známým majetníkem byl Půta z Častolovic, jenž založil zde kapli sv. Kateřiny; pak na krátkou dobu dostaly se v držení Jana Pušky z Kunštátu, jinak z Častolovic, ale po něm přešly opět v majetek Půty z Častolovic (1435).