Šlechtické citáty:
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Portréty šlechticů na výstavě
22. 6. 2020 | Drocár Jan |
Malíř Tomáš Císařovský vystavuje na Hluboké
♣♣♣
alšova jihočeská galerie
tomáš císařovský | každý den odvahu
21. 6. 2020 – 4. 10. 2020 | denně 9:00 – 18:00 hodin
vernisáž 20.6.2020 | 15:00 hodin
zámecká jízdárna, hluboká nad vltavou 144
vernisáž bude z bezpečnostních důvodů na místě konání regulována
♣♣♣
Pozvánka na výstavu (možno kliknout pro zvětšení) |
♣♣♣
Rozsáhlá výstava jedné z klíčových osobností české postmoderny Tomáše Císařovského přináší vzrušující pohled na více jak třicet let jeho malířské práce. Spolu s malířem prožije divák nejen vzrušení z kontaktu s klasickou olejovou technikou malovanými obrazy, ale také řadu událostí z nedávné historie, uvědomí si křehkost i napjatost mezilidských vztahů, a s tím vším se zamyslí nad smyslem či nesmyslem existence. Spolu s malířem procestuje rovněž českou i exotickou krajinu, navštíví vernisáže a pozná také mnoho výjimečných či kontroverzních osobností, které Císařovský programově namaloval v rámci předsevzetí restituovat portrétní malbu v Čechách. Milovníky umění zaujme i excelentní prací s barvou a také bravurním používáním techniky akvarelu, která je vylehčeným souputníkem komplikovaně a dlouze vznikajících obrazů. Kurátorem výstavy je Martin Dostál, generačně spřízněný s malířem, který jeho práci sleduje už více jak třicet let. K výstavě také vyšla malířova monografie. Císařovského výstava slibuje být tichou senzací, na kterou ale dlouho, vskutku dlouho, nezapomenete.
Martin Dostál, kurátor výstavy
♣♣♣
Obrazy Tomáše Císařovského patří k nejvýraznějším projevům české výtvarné scény od konce osmdesátých let. Zpravidla se odvíjejí v cyklech a originálním způsobem mapují osobní, společenská i historická témata. Jak píše kritik “hlubocká výstava v legendárním prostoru Zámecké jízdárny se zaměřuje na práce z celého malířova tvůrčího života a postihuje tak všechna důležitá témata a žánry, kterým se Tomáš Císařovský věnuje.”
Z pohledu zaměření magazínu Historická šlechta jsou nejzajímavější velkoformátové podobizny některých současných a nedávno současných představitelů české zemské šlechty. Z původně více jak “dvacetihlavého” cyklu Bez koní z roku 1996, je v Alšově jihočeské galerii vystavováno devět pláten s deseti osobami. Portrétovanými jsou Karel Schwarzenberg, Norbert Kinský, Jaroslav Lobkowicz, Tomáš Kolowrat, Adam Bubna-Litic, Henry a Joan Kolowrat, Tomáš Czernin, Michal Lobkowicz, Mathilda Nostitzová a Bettina Lobkowiczová.
O okolnostech vzniku portrétů hovořil nedávno jejich autor v televizním pořadu “Třistatřicettři” kritika a historika Jana Lukeše a režiséra a dramatika Jana Schmida:
Literární revue 333 věnovaná šlechtě |
Povídání s Tomášem Císařovským v pořadu začíná v čase 9:29. Premiéru “333” odvysílala ČT na svém kanálu Art ve středu 23. 10. 2019 ve 22:40 hodin. |
♣♣♣