Šlechtické citáty:
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Jednota pro zvelebení hudby v Čechách zve na koncerty
15. 9. 2019 | Redakce |
Vážení přátelé, členové a příznivci Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách.
Dovoluji si Vás pozvat na 7. ročník festivalu Kultura v srdci Prahy 2019.
Program naleznete v příloze, rezervaci sedadel na jednotlivé pořady zašlete prosím přímo mě.
Avizuji též, že výroční koncert JZHČ se bude konat ve čtvrtek 26. 3. 2020 od 19 hodin v Koncertním sále školy.
Se srdečným pozdravem
Mgr. Ladislav Horák, zástupce ředitel Pražské konzervatoře
a místopředseda Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách
Valdštejnská 14/158, 118 00 Praha 1
jednota@prgcons.cz, www.jzhc.cz
Pozvání na festival Kultura v srdci Prahy 2019 v rádiu Classic Praha:
KULTURA V SRDCI PRAHY 2019 – 7. ročník
Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá 7. ročník festivalu KULTURA V SRDCI PRAHY, který se uskuteční v Koncertním sále konzervatoře na Praze 1. Představí se na něm mladé hudební naděje společně s významnými domácími a zahraničními umělci i soubory, dojde ke spolupráci s dalším mezinárodním festivalem.
Zahajovací koncert v úterý 17. září (19 h.) bude pod patronací Velvyslanectví spojených národů mexických patřit klavírním partnerům. Předvede se renomované DUO PETROF ve složení Anatoly Zatin a Vlada Vassilieva a DUO BERUŠKA s českými talenty Marií Šumníkou a Přemyslem Berkou. V programu bude zastoupen Franz Schubert, Doug Opel, Tomás León i kompletní Musorgského cyklus Obrázky z výstavy.
Barokní orchestr v pondělí 23. září (19 h.) s dirigentem Jakubem Kydlíčkem nabídne v programu Baroko naoko výhradně skladby J. S. Bacha a to čtvrtý Braniborský koncert, kantátu Pojď spasiteli pohanů či cembalový sólový koncert i dvojkoncert. Sólisty budou naše přední cembalistka Edita Keglerová a její žáci z Pražské konzervatoře.
Opereta Čardášová princezna patří k nejhranějším zpěvohrám Immericha Kálmána i světového operetního repertoáru vůbec. V rámci festivalu bude provedena nadějnými pěvci a herci mladé generace za doprovodu orchestru v režii operetního specialisty Zbyňka Brabce ve čtvrtek 10. října od 19 h.
Po česku je název tradičního společného koncertu renomovaného souboru a jeho následovníků. Právě tato prezentace na jednom pódiu nás čeká v úterý 5. listopadu, kdy se představí České trio ve složení Dana Vlachová (housle), Miroslav Petráš (čelo) a Milan Langer (klavír) a jejich nástupci Michaela Pondělíčková, Filip Halečka a Anna Gaálová v ryze českém programu.
Po dvou letech docházím opět k propojení s Mezinárodním festivalem koncertního melodramu. Výsledkem bude Pocta Foersterovi, na které kromě tohoto jubilanta a někdejšího pedagoga konzervatoře zazní i hudba Mahlerova. Mimořádné představení spojí mladé recitátory z hereckého oddělení konzervatoře a zpěvačku Barboru Poláškovou s hráči Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Jiřího Petrdlíka. Koncert v režii Věry Šustíkové se bude konat v neděli 8. prosince(19.h.)
Závěrečný program v úterý 17. prosince (19 h.) bude se zahraniční účastí a to s portugalským kytaristou Eudorem Gradem. V propojení se sborem PUNKT se sbormistryní Alenou Jelínkovou zazní slavná skladba Maria Castelnuova-Tedesca Romancero Gitano. V první části se představí i čeští talentovaní kytaristé.
Festival KULTURA V SRDCI PRAHY se uskutečňuje díky grantům hl. m. Prahy, Městské části Praha 1a Státního fondu kultury. Vstup na všechny akce je zdarma. Více na www.jzhc.cz
***
CO JE – Jednota pro zvelebení hudby v Čechách (JZHČ)?
Spolek působící při Pražské konzervatoři, kterou v roce 1810 založil. Přesněji 31.3.1810 byl založen spolek a 24.4.1811 zahájil první školní rok na Pražské konzervatoři.
Soukromý spolek založilo 55 uměnímilovných členů české zemské šlechty s úmyslem “umění hudební v Čechách opět povznésti a zvelebiti“.
Jak řekli, tak také více jak sto let konali. Ze svých prostředků konzervatoř plně financovali a hospodářsky řídili a nesli tak i plnou odpovědnost za její zdárný chod a vývoj.
Aniž by ale byli členové Jednoty informováni či s nimi bylo jednáno, byla Pražská konzervatoř krátce po vyhlášení Československé republiky dekretem č. 579 ze dne 2.10.1918 odevzdána do správy vládnímu komisaři a správou školy byl pověřen sedmičlenný poradní sbor. Šlechticům byla konzervatoř “vzata”, či jak jinak krádež nazvat a oni činnost Jednoty poté sami k 31.12.1918 zastavili.
V roce 2010 se vedení Pražské konzervatoře rozhodlo činnost Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách při příležitosti jejího 200. výročí založení obnovit. Jednotě vrátit i její původní poslání. Podporu Pražské konzervatoře.
Žlutá budova Pražské konzervatoře | Koncertní sál Pražské konzervatoře |