Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„"Nikoliv rozvážně kupředu, nýbrž rozhodně dozadu, neboť před námi je propast"....Císař pozbude svého postavení a jeho nástupce liberální buržoazii smete proletariát a ten se střetne s rolníky a toto střetnutí bude "nejkrvavější, neboť patří k povaze vlastníka půdy, najmě toho, jenž ji sám vzdělává, že je v ní takřka zakořeněn a že se nejtíže vzdá myšlenky vlastnictví a dědičnosti, což je přec konečným záměrem komunismu...za všeobecného zmatku pak nastane potřeba diktátora...."“ Zobrazit celý citát »Schwarzenberg Bedřich (*1799 † 1870)
Navigace:
Kde se vzalo PF
30. 12. 2022 | Redakce | Citáty a dokumenty
Kde se vzalo PF (Pour Féliciter)
Historie PF a novoročenky jako takové…
Novoročenky v Čechách pravděpodobně zavedla šlechta díky své lenosti?
Psal se rok Léta Páně 1827, když si hrabě Karel Chotek z Vojnína a Chotkova (*1783 † 1868) uvědomil, že ho už prostě nebaví vždy na konci roku navštěvovat všechny své nesčetné známé a příbuzné, osobně jim potřást rukou a přát vše nejlepší do dalšího nového roku. Okruh jeho přátel nebyl malý, a tak se není čemu divit.
Jak vyřešit toto dilema? Hrabě se obával, že by mohl být ve vyšších společenských kruzích za nezdvořáka, což by určitě byl, nebýt jeho skvělého nápadu. Inu, tak ho napadlo, jak by tuto zapeklitou situaci mohl jednoduchým, leč originálním způsobem vyřešit.
U Josefa Berglera (*1753 † 1829), tehdy vůbec prvního ředitele pražské kreslířské akademie, si hrabě Chotek z Vojnína a Chotkova nechal vyrobit gratulační lístky, které svým příbuzným a známým rozesílal poštou. Nu, a tak vzniklo první české novoroční blahopřání, které je i zároveň vánočním přáním, jenž je naše nynější novoročenka.
Na přelomu 19. a 20. století český grafik a malíř Viktor Stretti (*1878 † 1957) vepsal na novoroční blahopřání dvě francouzská slova: „pour féliciter“ – v překladu znamenají „blahopřání k (k blahopřání, místo blahopřání)“, u nás již tradičně známá zkratka těchto slov. Používá se zkratka PF ale i tvary zkratky p.f., P.F.
Zajímavá je skutečnost, že tato dvě písmenka jsou pouze československou specialitou, na novoročenkách z jiných zemí se tato zkratka neobjevuje.
Převzato z webu Novoročenky.cz