Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Druhou šlechtickou deklaraci si vynutila abdikace (5.10.1938) prezidenta Evarda Beneše, jeho odjezd (22.10.1938) do exilu a zvolení (30.11.1938) nového prezidenta Emila Háchy. Zástupci šlechty se s ním sešli při audienci 24. ledna 1939, aby mu potvrdili to, co již 17. září 1938 deklarovali E. Benešovi. Audience na Pražském hradě se zúčastnilo 12 signatářů z 10 rodů české zemské šlechty a projev opět přednesl František hrabě Kinský z Kostelce nad Orlicí. “ Zobrazit celý citát »Druhá šlechtická deklarace – 24.1.1939
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Zámek Častolovice se otevírá
29. 4. 2010 | Redakce | Autor píše
Nová sezona začne 1. května 2010 na „květinovém“ zámku v Častolovicích, kam přijížděl i prezident Václav Havel se svou první ženou Olgou.
To, co láká do častolovického zámku, jsou historické interiéry s původními dřevěnými malovanými kazetovými stropy, cenným zařízením, bohatými sbírkami obrazů, zbraní aj. jako ukázka životního stylu a bytové kultury rodu Šternberků v průběhu čtyř století. Tento zámek je klenot mj. s kazetovým renesančním stropem Rytířského sálu a mimořádně pěkně udržovaným 42hektarovým anglickým parkem na soutoku říčky Bělé a potoku Štědrý, lemovaný na straně k hlavní silnici náhonem.
Při prohlídce se dozvíte, že za období státní správy nad zámkem se tu vystřídaly internáty a to zanechalo těžké následky. V pokojích pravého křídla se bydlelo a v 33 metrů dlouhé oranžérii s nádherným výhledem do parku byly učebny. Na každém patře byla zřízena umývárna typu vojenského lágru – dvě řady litinových korýtek tak, jak je známe z některých starších filmů. Po restituci byla tato část zámku předána v tak špatném stavu, že se zde nedalo ani chodit – schodiště byla rozbitá, dveře rozbodané noži, podlahy propálené, kanalizační trubky porušené a nesnesitelný zápach byl prakticky všude.
Co nového? Majitelka zámku Diana Franziska Sternbergová Phipps, která v době předlistopadové žila v Londýně jako uznávaná bytová architektka a jíž byl ten zámek navrácen v rámci restitucí v roce1992, nechala letos zbudovat gloriet v areálu zámeckého parku na břehu jezírka s terasou a malým občerstvením, ale i veřejnými toaletami. Pro návštěvníky se tak zámecký gloriet stane vítanou zastávkou i mimo sezónu, kdy je zámek zavřený, pro malé občerstvení. Naopak během sezóny to bude milé, klidné místo ve stínu starých stromů, kde si můžete vychutnat klid parku, tichost rozlehlého jezírka a přitom posedět u občerstvení na terase zámeckého glorietu.
Při stavebních úpravách se nezapomnělo ani na hendikepované návštěvníky – v zimních měsících byla nainstalována posuvná plošina pro vozíčkáře, která nahradí poněkud krkolomný schodolez. Pro nevidomé návštěvníky má tento zámek připravenu speciální individuální prohlídku, zaměřenou na haptické (hmatové) vjemy. Během jedné hodiny se tak nevidomý návštěvník dozví informace stejné jako návštěvník vidoucí, ovšem s podstatným rozdílem – nevidomému návštěvníkovi je umožněn vstup přímo k vybraným předmětům a může si na ně sáhnout, např. na původní renesanční kachlová kamna, barokní skříně s vyřezávaným reliéfem či na mosazné vázy, stejně tak na další původní historické předměty a má tak bezprostřední kontakt s minulostí.
Zámecká galerie se otevře návštěvníkům spolu s expozicí, letos připravila v rámci cyklu Podpora mladým umělcům z tohoto regionu řadu výstav talentovaných výtvarníků Vojtěcha Horálka, Břetislava Malého, Robina Kaloče a dalších. Majitelka zámku se snaží udržet kvalitu a právě podpora mladých umělců, kteří prošli akademickým vzděláním, tak pokračuje v duchu staré rodinné tradice. Nezapomínejme na to, že právě díky jejímu prapředku byla založena dnešní Národní galerie v Praze. První letošní výstava s názvem „ Z dílničky“ začne v květnu a bude hravou a poetickou informací o vnímání současného světa; svoje díla na ní představí Vojtěch Horálek, student Akademie výtvarného umění v Praze z ateliéru Michaela Rittsteina.
Na nádvoří bude otevřen nový zámecký obchod s klasickými dárkovými předměty a bytovými doplňky, do kavárny a restaurace se opět vrací pan Kinský se svou restaurací Století. Děti určitě potěší zámecký zvěřinec a jeho nové přírůstky – během dubna se tu narodila vietnamská prasátka, kůzlátka a ovečky a největším překvapením bude hříbátko miniponíka. V rámci zahradních oprav byl po velmi dlouhé době vybagrován zámecký rybník a jeho břehy zpevněny kamenným obkladem.
„Ve snaze zachovat pro následující generace sternberskou obrazárnu nechala paní Sternbergová zrestaurovat ve spolupráci s Národní galerii v Praze vzácný obraz z 18. století s názvem Sedící dáma, který se během sezóny navrátí zpět na své místo,“ dodala Kateřina Kuthanová-Bednářová ze správy zámku.
Dodejme, že byť letos se zpřístupněním pravého křídla tohoto renesančního zámku pro veřejnost Diana Sternbergová nepočítá, připomeňme si, že tato část zámku, která slouží jako penzion, bylo zpřístupněna veřejnosti poprvé na Vánoce 1998 a od té doby třikrát ročně (na začátku i konci letní sezony a před Vánoci). V jeho hostinském pokoji č. 8 (je jich tu 14) pobýval při čtyřech návštěvách prezident Václav Havel se svou první chotí Olgou, přítelkyní paní Diany.
Častolovice, ležící na silnici spojující Prahu s Ostravou, stojí za návštěvu, my přidejme fakt, že v parku jsou moderní plastiky Vladimíra Peška, žáka profesora Knížáka.
autor textu a foto © PhDr. Josef Krám, Zborovská 1087, Rychnov nad Kněžnou,
www.rychnovskypruvodce.info