Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„Přesto, že se první republika ke své vlastní aristokracii nezachovala dobře, šlechta se ke své zemi zády neobrátila. Naopak, když byla vlast v ohrožení reagovala čestně a statečně. Tři deklarace, kterými rody české zemské šlechty reagovaly na hrozící nebezpečí německého nacismu v letech 1938 a 1939, jsou toho výmluvným dokladem. První deklarací bylo „Prohlášení členů starých českých rodů k nedotknutelnosti území Českého státu“, které bylo 17.9.1938 předneseno prezidentovi republiky Edvardu Benešovi. “ Zobrazit celý citát »

První šlechtická deklarace ze 17.9.1938



Jednota pro zvelebení hudby v Čechách – předsedové

22. 8. 2022 | Jan Drocár | Autor píše

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách (JZHČ) fungovala jako spolek české zemské šlechty od 31.3.1810 do 31.12.1918. Znovuobnovena byla při Pražské konzeravatoři 31.3.2010.
J
ejí předsedové jsou řazeni chronologicky.

Předsedové Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách

1.

1810 – 1833  (23 let)

Jan Nep. hrabě Nostitz-Rieneck
(*24.3.1768 Praha † 22.10.1840 Praha),
přesné datum předsednictví: 31.03.1810 – 17.04.1833

2.

1833-1834 (1 rok)

Jan Josef hrabě Pachta
(*4.11.1755/1756 † 17.4.1834 Praha)
přesné datum předsednictví:

3.

1834 – 1850  16 let

Bedřich Karel hrabě Schönborn
(*2.8.1781 Mainz † 24.3.1949 Praha)
přesné datum předsednictví:

4.

 1850 – 1871 (21 let)

Albert hrabě Nostitz
(*23.8.1807 Trmice † 25.1.1871 Praha)
přesné datum předsednictví:

5.

1871 – 1884 (13 let)

Arnošt hrabě Waldstein-Wartenberg
(*10.10.1821 Praha † 1.8.1904 Praha)
přesné datum předsednictví:

6.

 1885 – 1909 (24 let)
poprvé

Ferdinand princ Lobkowicz
(*26.6.1850 Dolní Beřkovice † 22.4.1926 Milán)
přesné datum předsednictví: 31.05.1885 – 8.1.1909

7.

 1909 – 1915 (6 let)

Josef hrabě Wallis
(*29.8.1857 Kolleschowitz † 4.1.1915 Teplice)
přesné datum předsednictví:

8.

 1915 – 1918 (3 roky)
podruhé

Ferdinand princ Lobkowicz
(*26.6.1850 Dolní Beřkovice † 22.4.1926 Milán)
přesné datum předsednictví: po smrti předsedy Josefa hraběte Wallise († 4.1.1915)
až do rozpuštění Jednoty 31.12.1918.

9.

 2010 – (12 let – v roce 2022)

Adrienne hraběnka Korff-Schmising-Kerssenbrocková 
*8.5.1943 Praha
přesné datum předsednictví: 1.5.2010 –

 

♣♣♣

 

 





Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2022  |  O nás