Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„"Teď jste se stali svobodnými občany a já vám přeji k tomu mnoho štěstí. Ale svoboda může být taky nebezpečná. My se už známe z generace na generaci, ale teď budou přicházet lidé, kteří vás chtějí podvádět. Tak dejte pozor. Dnes existuje nové slovo komunismus. Ale to jenom je jiné slovo pro krádež. Já vím, že budu prvním, kterého chytí, ale po sto letech jste vy na řadě." “ Zobrazit celý citát »Komunismus je jenom jiné slovo pro krádež
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Kolowratové na obrazovce ČT
27. 1. 2017 | Drocár Jan | Video-audio
Ve čtvrtek 26. ledna 2017 začala Česká televize na svém druhém programu vysílat nový dokumentární cyklus Modrá krev. Režisérka Alena Činčerová spolu s “průvodcem” Františkem hrabětem Kinským v něm postupně v týdenních intervalech představí přední rody české zemské šlechty. Rody, které odpradávna spoluvytvářely dějiny Zemí koruny české a za jejich osudy nesly také svůj díl odpovědnosti.
Klikněte prosím na stránky České televize pro shlédnutí 1. dílu Modré krve o rodu Kolowratů:
KOLOWRAT-KRAKOWŠTÍ
V díle o rodu Kolowratů vystoupilo několik představitelů obou jeho větví – týnecké i rychnovské.
♣♣♣
Týnecká větev rodu
Jedním z účinkujících v dokumentu je i spisovatel Ernest (Arnošt) Kolowrat, žijící od mládí v USA. Pochází z týnecké větve rodu a v Historické šlechtě je zachycen jeho rozhlasový rozhovor i vzpomínání na předčasně zesnulého mladšího bratra Tomáše.
![]() |
Rodina Jindřicha hraběte Kolowrata (*1897 † 1996) a Marie Klimtové (*1907 † 1992) na cestě do amerického exilu. Zleva děti Eva, Marie, Tomáš, Jindřich a Arnošt. |
Týnecká větev rodu na své americké farmě. Arnošt (s knírem) stojí v zadní řadě uprostřed.
![]() |
Rychnovská větev rodu
Dalším hlavním protagonistou kolowratského dílu televizního dokumentu Modrá krev je hlava rychnovské větve rudu Jan hrabě Kolowrat-Krakovský-Libštejnský. Šlechtic, který v roce 2016 inicioval připomínání si 180. výročí poslední korunovace českého krále. Na obrázku mu na klíně sedí dcera Sophia, vedle je manželka Andrea se synem Filipem a rodiče Andrey Monika a Richard Eierovi.
![]() |
Na obrázku sedí Janu Kolowratovi na klíně dcera Sophia, vedle je manželka Andrea se synem Filipem a rodiče Andrey Monika a Richard Eierovi.
![]() |
Rodina Kolowratů Rychnova nad Kněžnou v 50. letech. Zleva: Hanuš Laxa, pod ním Dagmar Kolowratová, dále Drahoslava a její manžel Kryštof Kolowrat, rodiče Dagmary a Jana, dále Jana Laxa, Jan Kolowrat a Ivan Laxa. Nad nimi sestra Kryštofa Marie Jana Kolowratová provdaná Laxa, maminka Hanuše, Jany a Ivana. |
![]() Prohlášení české a moravské šlechty v září 1939. |
Šlechtická poselství
Rod Kolowratů patřil mezi 33 rodů české zemské šlechty, jejichž představitelé se v době nejvyššího ohrožení vlasti nacismem svým podpisem pod Prohlášením českých a moravských rodů v září 1939 jednoznačně postavili za český národ a vyjádřili bezvýhradnou věrnost své zemi. Tento statečný postoj připomíná výstava Šlechtická poselství, která se soustřeďuje především na rodokmeny jednotlivých signatářů a jejich rodin. Kolowratský rodokmen se signatáři je zde:
Kolowrat-Krakowsky.
Výstava Šlechtická poselství byla poprvé otevřena 6. září 2014 v Mladotově domě na Pražském hradě, kdy připomněla 75. výročí podepsání deklarace. Vernisáže se tehdy účastnilo mnoho potomků signatářů z jednotlivých šlechtických rodů a dalších hostů. Vi z následující fotografie (kliknutím se zvětší).
Fotografie: archiv rodiny a&nbsnbsp;Jaroslav Betka.
***
V současnosti je výstava Šlechtická poselství ke shlédnutí do 31.3.2017 ve výstavních sálech Policejního muzea v Praze na Karlově. V místě spjatém s postavou římského císaře a 11. českého krále Karla IV. Lucemburského, který zde, na nejvyšším místě Nového Města pražského nechal v roce 1350 vystavět klášter (dnes Policejní museum) a kostel (dnes kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého). Učinil tak k poctě svých rodičů a svého patrona a předka ve 20. generaci císaře Karla I. Velikého. Oba jsou společnými předky většiny signatářů a tyto příbuzenské vztahy jsou graficky znázorněny nejen na výstavě, ale i v přilehlém parku karlovského areálu.
***
Zpracováno s použitém materiálů České televize