Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Český šlechtický kříž (německy: Böhmisches Adelskreuz) bylo rakouské vyznamenání, udělené císařem Františkem I. dne 3. května 1814 příslušníkům šlechtické české gardy, kteří jej doprovodili do dobyté Paříže. Český šlechtický kříž sloužil za vzor Řádu Bílého lva zřízeného v Československu r. 1922.“ Zobrazit celý citát »Český šlechtický kříž
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Audience u císaře Karla I. (2009)
22. 10. 2009 | Redakce | Video-audio
Audience u císaře Karla I. je tradiční akcí, jejíž konání se na brandýském zámku a ve městě Brandýs nad Labem datuje od roku 2002. Tehdy zde poprvé 1. dubna milovníci tradic a vojenské historie vzpomínali 80. výročí skonu rakouského císaře a českého krále Karla I. Habsbursko-Lotrinského, který býval také majitelem brandýského zámku. Od té doby se akce koná každoročně a častým hostem zde při této příležitosti je i prvorozený syn Karla I., doktor Otto Habsburský, který byl roku 2008 jmenován čestným občanem města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi.
V dubnu 2009 byla při příležitosti Audience v areálu brandýského zámku také reinstalována socha polního maršála Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče. Možná jako jediná v Čechách přežila na brandýské radnici pád monarchie i doby totalitní na svém původním místě, odkud musela být sňata až v roce 2007 z důvodů výstavby nové brandýské radnice. Při té příležitosti byla kompletně restaurována a mohla se vrátit na veřejnost – tentokrát na čestné místo v barokním vnějším nádvoří císařského a královského zámku Brandýs nad Labem.
Slavnosti se zúčastnil také žijící potomek maršála Radeckého, v Mnichově žijící akademický malíř Caesar W. Radetzky, kterému byla při této příležitosti v areálu zámku otevřena jeho výstava.
Prohlédněte si dokumentární film České televize
Pouť k Palladiu (vysílaný 17.11.2009)