Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Za dobu trvání pražského biskupství a arcibiskupství se ve funkci biskupa resp. arcibiskupa vystřídalo 63 osob. Biskupů bylo 27 a arcibiskupů 37 (Arnošt z Pardubic byl 27. biskupem v pořadí a od 30.4.1344 i 1. arcibiskupem. Od roku 1667 je arcibiskup pražský též primasem českým, což je čestný titul arcibiskupa pražského, který je spojen s výsadou korunovat českého krále. Posledním 37 arcibiskupem pražským je od roku 2022 Jan Graubner, který je též 25. primasem českým. “ Zobrazit celý citát »Pražští biskupové a arcibiskupové – chronologicky
Navigace:
Bubnovské domy v Praze
29. 12. 2009 | Jaroslav Betka | Video-audio
Šlechtické paláce i domy patří neodmyslitelně ke koloritu Prahy. V průběhu staletí měnily často své majitele, řada z nich odešla nepovšimnuta, ale po některých zůstala jejich jména i v názvech budov.
Tak nějak je to také s domy, které nesou jméno starého českého šlechtického rodu Bubnů z Litic. Kupodivu těžko lze dohledat, který z členů rodu jaký dům a kdy přesně vlastnil, ale v názvu domu jméno rodu bylo zachováno dodnes.
V staroměstské Celetné ulici jsou například hned tři domy, které rod vlastnil: Bubnovský dům – Celetná 30, Dům Bubnovský – Celetná 14 a Dům U Zlatého jelena zvaný též U českého lva v Celetné 11, kterému jeho současný vzhled dala vrcholně barokní přestavba z poloviny 18. století, kdy jej vlastnili právě Bubnové.
Často se objevují bubnovské motivy také u některých domů v Praze 7. Ostatně po šlechtickém rodu Bubnů z Litic by se možná mohla jmenovat celá jedna čtvrť této městské části. Bubny. Kdo ví?
Text: Jan Drocár | Foto: Jaroslav Betka