Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„Potřeba české šlechty vyjádřit svůj postoj k německé okupaci i na zbývajícím území české republiky pokračovala. Ve čtvrtek 7.9.1939 byla na schůzi výboru Národního souručenství veřejně prezentována třetí deklarace: "Prohlášení české a moravské šlechty v září 1939". Přečtení projevu bylo přijato výborem se všeobecným souhlasem a potleskem. Podpisy pod touto deklaraci byly poté získávány jednotlivě - platil zákazu sdružování občanů.“ Zobrazit celý citát »

Třetí šlechtická deklarace ze září 1939Schwarzenberg: Česko mám pořád rád…

7. 3. 2019 | Redakce | Šlechtic vypravuje

Ukázka rozhovoru s poslancem Karlem knížetem Schwarzenbergem…..pro Deník N.  (4.3.2019)

Česko mám pořád rád, blbost člověka nikdy neopouští, říká Schwarzenberg. Zeman podle něj číhá v rákosí jako štika.

RENATA KALENSKÁ

Vidíme se v nemocnici, kde už asi tři týdny ležíte… Jak vám je?

Jde to, jde to. Děkuji. Začalo to před třemi měsíci, kdy jsem měl zápal plic. A od té doby se mi dařilo hůř a hůř. Sice jsem ten zápal plic vyléčil, ale cítil jsem se mizerně. Kvůli dětem jsem byl na Vánoce ve Vídni, poslaly mě do špitálu, ale doktoři nic nevyřešili, na nic nepřišli. A pak jsem se vrátil sem do Prahy. Tady zjistili, že mám příliš mnoho draslíku v krvi.

To je situace velmi nebezpečná pro srdce.

Pak mě velice důkladně vyšetřovali, echo, všechno. Prozkoumali také srdce a zjistili, že chlopeň, kterou mi nasadili před dvanácti lety v Innsbrucku, se rozloučila. A tudíž se mi těžko dýchá. Takže tady mi teď nasadí novou chlopeň.

Jenže vy jste přece alergický na heparin, takže nesmíte dostat narkózu…

Ano. Proto se tohle operuje jen v největší nouzi. Vždycky se to může podařit, a vždycky se to může nepodařit. Je mi přes osmdesát jedna, tak už by byl čas jít.

To neříkejte… Popisujete, jaké zdravotní problémy vás poslední měsíce trápily. Nestalo se ještě, že by přišla chvíle, kdy by uvadl váš zájem o veřejné dění, o politiku?

Neuvadl. Pořád ještě mě to zajímá. Pořád mě tady lidi štvou, což o to.

 

Více se dočtete na webu Deníku N.

ZDROJ: DENIKN.CZ, 4. 3. 2019

V pondělí 17. září 2018 se pod patronací poslance Karla Schwarzenberga uskutečnil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR seminář  “Šlechta v boji za českou státnost” k 80. výročí šlechtických deklarací z letech 1938 a 1939.  Karel kníže Schwarzenberg a arcibiskup pražský Dominik kardinál
Duka OP pronesli zahajovací projevy.

Foto pro Historickou šlechtu: Jakub Drocár

Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2019  |  O nás