Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Úvahy dr. Otty Habsburského o budoucnosti Evropy před 26 lety. „Když bylo před dvěma sty lety v důsledku Francouzské revoluce oznámeno, že Bůh je mrtev nebo že nikdy nežil, začala až dosud největší krize lidstva. Ta vyústila ve 20. století ve zřízení koncentračních táborů nacionálního socialismu a komunistických gulagů… “ Zobrazit celý citát »Dr. Otto Habsburský, Úvahy o Evropě, 1993
Navigace:
Dohalice, tvrz
O Dohalicích se uvádí poprvé v roce 1352 v souvislosti s jejím majitelem Václavem Dohalským z Dohalic. Z písemností se dovídáme i o dalším majiteli z rodu Dohalských Bořkovi z Dohalic, který drží ves a poprvé také uváděnou tvrz v roce 1395. Další záznam pochází z roku 1414 a to tvrz a ves vlastní Bořkův bratr Jarka. Tehdy se píše o ustanovení, kdy v případě, že kněz nemůže sloužit mše v dohalickém kostele, povoluje se konání mší na tvrzi. V roce 1440 – 1480 drží dohalické statky Prokop Dohalský z Dohalic, který skupuje okolní vesnice a rozšiřuje dohalické panství. Jeho majetek si poté rozdělují oba jeho synové Václav a Mikuláš. Přímo tvrz a ves Dohalice patří Mikuláši Dohalskému z Dohalic. Posledním majitelem tvrze je v roce 1651 Václav Dohalský. Tehdy je jeho panství tvořeno dvěma vesnicemi a statkem. V té době je však celá država v úpadku, jak se píše ve zprávě z roku 1659, která informuje též o stavu tvrze. Tvrz je zpustlá neobyvatelná, bez oken a dveří s propadlou střechou. Popisuje zde též objekt tvrze, který má čtyři sklepy, v přízemí se nachází kuchyň a komory a na nimi v patře tři světnice.
Roku 1660 přechází majetek rodu Dohalských k novému majiteli – Václavu Zárubovi z Hustířan. Ten tvrz opravuje a dává jí novu podobu. V držení rodu Zárubů je tvrz do roku 1707, kdy ji kupuje rod Schaffgotschů. V té době se dohalické panství skládá z tvrze a statku kolem ní a dvou vesnic. Někdy v druhé polovině 18. století je država spojena se sousedním panstvím Sadová, kam pochází i správa. V té době zaniká i dohalická tvrz, jejíž zbytky jsou zbořeny v roce 1825. Na jejím místě u říčky Bystřice poté vyrůstá panská sýpka. Z tvrze se tak prakticky nic do dnešních dnů nedochovalo.
Zdroj: Wikipedie, interegion.cz