Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„"Teď jste se stali svobodnými občany a já vám přeji k tomu mnoho štěstí. Ale svoboda může být taky nebezpečná. My se už známe z generace na generaci, ale teď budou přicházet lidé, kteří vás chtějí podvádět. Tak dejte pozor. Dnes existuje nové slovo komunismus. Ale to jenom je jiné slovo pro krádež. Já vím, že budu prvním, kterého chytí, ale po sto letech jste vy na řadě". “ Zobrazit celý citát »

Waldstein Jiří Antonín *1818 † 1854Dohalice, tvrz

O Dohalicích se uvádí poprvé v roce 1352 v souvislosti s jejím majitelem Václavem Dohalským z Dohalic. Z písemností se dovídáme i o dalším majiteli z rodu Dohalských Bořkovi z Dohalic, který drží ves a poprvé také uváděnou tvrz v roce 1395. Další záznam pochází z roku 1414 a to tvrz a ves vlastní Bořkův bratr Jarka. Tehdy se píše o ustanovení, kdy v případě, že kněz nemůže sloužit mše v dohalickém kostele, povoluje se konání mší na tvrzi. V roce 1440 – 1480 drží dohalické statky Prokop Dohalský z Dohalic, který skupuje okolní vesnice a rozšiřuje dohalické panství. Jeho majetek si poté rozdělují oba jeho synové Václav a Mikuláš. Přímo tvrz a ves Dohalice patří Mikuláši Dohalskému z Dohalic. Posledním majitelem tvrze je v roce 1651 Václav Dohalský. Tehdy je jeho panství tvořeno dvěma vesnicemi a statkem. V té době je však celá država v úpadku, jak se píše ve zprávě z roku 1659, která informuje též o stavu tvrze. Tvrz je zpustlá neobyvatelná, bez oken a dveří s propadlou střechou. Popisuje zde též objekt tvrze, který má čtyři sklepy, v přízemí se nachází kuchyň a komory a na nimi v patře tři světnice.

Roku 1660 přechází majetek rodu Dohalských k novému majiteli – Václavu Zárubovi z Hustířan. Ten tvrz opravuje a dává jí novu podobu. V držení rodu Zárubů je tvrz do roku 1707, kdy ji kupuje rod Schaffgotschů. V té době se dohalické panství skládá z tvrze a statku kolem ní a dvou vesnic. Někdy v druhé polovině 18. století je država spojena se sousedním panstvím Sadová, kam pochází i správa. V té době zaniká i dohalická tvrz, jejíž zbytky jsou zbořeny v roce 1825. Na jejím místě u říčky Bystřice poté vyrůstá panská sýpka. Z tvrze se tak prakticky nic do dnešních dnů nedochovalo.

Zdroj: Wikipedie, interegion.cz
Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2021  |  O nás