Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„“ Zobrazit celý citát »

Dny evropského dědictvíJubilejní narozeniny vévody z Cambridge

17. 6. 2022 | Fošum, Josef Vilém |

V úterý 21. června 2022 slaví své 40. narozeniny princ William, vévoda z Cambridge, v pořadí druhý dědic britského trůnu. Narodil se 21. června 1982 jako princ William Artur Philip Louis z Walesu v nemocnici svaté Marie, na západě Londýna, princi a princezně z Walesu, Charlesovi a Dianě. S dvouletým odstupem se jeho rodičům narodil i jeho bratr, princ Henry.

Jeho jména v sobě nesou úctu k předkům, a sice William jako William z Gloucesteru (*1941, bratranec prince Charlese), Arthur a Louis po anglických králích a Philip po dědečkovi princi Philipu, manželu britské královny Alžběty II.

Odmaturoval na soukromé střední škole Eton College, ze zeměpisu, matematiky, biologie a z dějin umění, které následně studovat na Univerzitě v St Andrews. Ze studia historie umění přestoupil na studia zeměpisu a matematiky, neboť jako budoucí pilot královského letectva upotřebil tyto obory v praxi letce více a v roce 2005 získat titul magistra umění. Jedná se o nejvyšší dosažené vzdělání následníka trůnu, neboť jeho otec je bakalářem pro obory antropologie a archeologie.

Od vysokoškolských studií udržoval úzký vztah se studentkou Catherin Middleton se kterou se seznámil na hodinách dějin umění na stejné univerzitě. V říjnu 2010 se zasnoubili v Keňi a následující měsíc to potvrdil i tiskový tajemník Clarence House. Rok na to, v dubnu 2011 se konala svatba ve Westminsterském opatství, neboť soukromá rada u dvoru svatého Jakuba povolila svým přípisem tuto svatbu. Po svatbě obdržel pár královniným výnosem tituly vévody a vévodkyně z Cambridge, baron a baronesa z Carrickfergusu. Ve Skotsku jsou známi jako hrabě a hraběnka ze Strathearnu.

V 21 letech se princ William jako druhý následník trůnu stal státním kancléřem, který má za úkol zastupovat panovníka, když je v zahraničí. Poprvé takto sloužil, když byla královna na státní návštěvě v Nigérii v roce 2003. V červenci 2005 poprvé reprezentoval královnu, a to jako královnu Nového Zélandu na oslavách konce druhé světové války v tomto členském státě Commonwealthu.

Princ William se angažuje v činnostech na podporu duševního zdraví, kdy se jeho charity snaží o zvýšení sebevědomí u mladých lidí či o prevenci on-line šikany, ochrany přírodních prostředí pro budoucí generace, neboť se připravuje na podědění projektu svého otce, kterým je péče o cornwallské vévodství a město Poundbury na jihu Anglie. Stál u zrodu projektu Heads Together a snažil se popularizovat psychiatrii a duševní poruchy, vybízel lidi k mluvení o duševních těžkostech.

Jakožto člen britské královské rodiny i vévoda z Cambridge má odslouženo sedm a půl roku vojenské služby. Je čestným velitelem Royal Air Force či Irské gardy. Od roku 2006 je také prezidentem Anglické fotbalové asociace, která vznikla v roce 1863 jako první národní fotbalový svaz na světě, proto na rozdíl od ostatních nepoužívá ve svém názvu upřesňující označení státu. Funkci převzal od svého strýce Andrewa (*1960), který jako vévoda z Yorku byl prezidentem v letech 2000-2006. V letech 1955-1957 zastával tuto funkci i jeho otec Princ Philip, vévoda z Edinburgu (*1921 † 2021), dědeček prince Williama.

Princ William a Catherine, vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou rodiči tří dětí. Nejstarší princ George z Cambridge (*22.7.2013)  je třetí v linii následnictví britského trůnu, jeho sestra princezna Charlotta z Cambridge (*2.5.2015) čtvrtá a nejmladší princ Louis z Cambridge (*23.4.2018) pátý.

Členové britské královské rodiny jsou potomky také českých králů, ale i mnoha českých šlechtických rodů. Je tomu tak i u Williama, který je v 37. generaci potomkem první české kněžny sv. Ludmily a jejího manžela a prvního historicky doloženého knížete Bořivoje I. Přemyslovce.


Související klíčová slova

Fošum, Josef Vilém

Fošum, Josef Vilém, 17. 6. 2022

e-mail: josef.fosum@post.cz

Všechny články autora
Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2023  |  O nás