Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„První šlechtická deklarace byla přednesena během audience u prezidenta Edvarda Beneše na Pražském hradě v sobotu 17.9.1938.  Účastnilo se jí 12 zástupců české zemské šlechty z jedenácti rodů. Hlavním iniciátorem deklarace byl Zdenko Radslav hrabě Kinský, jejím autorem orlický Karel VI. kníže Schwarzenberg a text prezidentovi za přítomné a jménem dalších představitelů starých rodů přečetl František hrabě Kinský z Kostelce nad Orlicí.“ Zobrazit celý citát »

První šlechtická deklarace – 17.9.1938






PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.



Rozdíl mezi šlechtou a primitivismem

13. 12. 2023 | Jan Drocár | Citáty a dokumenty

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem dojalo mnohé, Matěj Stropnický k nim ale nepatří: „Von snad umřel král?!... Je to nedemokratické, nerepublikánské a smrdí to nejhlubším reakcionářstvímV téhle zemi díky Masarykovi s Benešem neexistují žádná knížata, žádná šlechta, žádná panství v jejich majetku“, napsal majitel zámku v Osečanech na svém Facebooku.

Princ Jiří Jan z mělnické větvě knížecího rodu Lobkowiczů k tomu podotkl: „zemřel kníže a smrdí to nejhlubším reakcionářstvím”. To může říct jen hloupý člověk jako je Matěj Stropnický, který tak demonstruje svou primitivní a prostoduchou reakci na smrt velké osobnosti české historie. Knížete, který celý život sloužil své zemi, aristokraticky s láskou v srdci i mysli zde prosazoval moderní demokratické hodnoty 21. století. Ano, nebyl to náš král, ale byl by výjimečným prezidentem, protože věděl, že naše historie nezačala v roce 1918, byl by mostem spojujícím 1000 let existence našeho hrdého národa. Včera, 10. prosince 2023 – v den jeho narození i pohřbu – bylo před 105 lety odstraněno šlechtictví, zakázány šlechtické tituly, funkce i právo sloužit první republice. Ale šlechtické rody nadále sloužily své zemi jako „čeští šlechtici“, protože většina našich rodin to tak dělala po staletí. Byli jsme předky vychováni k ochraně hodnot, na kterých byla a měla by být tato země postavena. Aristokracie již formálně neexistuje, ale zeptejte se mých dvou malých synů a oba vám řeknou, že se narodili, aby sloužili české zemi. To je rozdíl mezi šlechtou a primitivismem.

Jiří Jan Lobkowicz a Karel Jan Schwarzenberg (Mělník a Orlík) na setkání potomků Přemyslovců.
Sešli se 27.7.2006 v Ledeburské zahradě k připomenutí se 700. výročů úmrtí českého krále Václava III. Přemyslovce 4.8.1306  v Olomouci.

 


Související klíčová slova

,



Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2024  |  O nás