Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Některé úvahy a vzpomínky Děpolda Czernina z televizního filmu Potomci Přemyslovců aneb tradice zavazuje, který měl premiéru na obrazovce České televize 2. června 2002: "U nás ti první předci, Heřman a Humprecht, byli určitě ti význační, kteří se něčím zasloužili. Nakonec Heřman sjednal mír s Turky, že nás nenapadli. Humprecht byl stavitelem, měl velký majetek a vlastně všude něco postavil. Černínským palácem...“ Zobrazit celý citát »Czernin Theobald
Navigace:
Zemřel Richard Belcredi
20. 12. 2015 | Redakce | Autor píše
Zemřel Richard hrabě Belcredi
*28.2.1926 Líšeň † 20.12.2015 Prostějov
V prostějovské nemocnici 20.12.2015 zemřel ve věku 89 let český šlechtic, bývalý redaktor Rádia Svobodná Evropa a v letech 1994-1998 velvyslanec České republiky ve Švýcarsku JUDr. Richard hrabě Belcredi. V roce 1998 byl za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva vyznamenán prezidentem Václavem Havlem Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Byl čestným rytířem Maltézského řádu.
Richard Belcredi žil v Brodku u Prostějova, kde restituoval zámek. Zprávu o úmrtí přinesl i Prostějovský deník:
Brodek přišel o svého hraběte. Zemřel Richard Belcredi
Brodek u Prostějova – Smutná zpráva zastihla před Vánoci Brodek u Prostějova a okolí. Ve věku nedožitých devadesáti let totiž zemřel majitel brodeckého zámku a podporovatel zdejšího kulturního života Richard Belcredi. Smrt člena hraběcího rodu, který po roce 1989 v restituci získal v majetku i zámek v Brodku u Prostějova, potvrdil místní farář Pavel Vágner. „Je pravda, že pan Belcredi zemřel. Stalo se tak těsně před Vánoci, přesné datum vám teď ale nejsem schopný říct,“ sdělil Deníku.
Richard Belcredi Autor: pametnaroda.cz
Richard Belcredi se do českých zemí vrátil až po Sametové revoluci. Do té doby pracoval například pro Rádio Svobodná Evropa. Dlouhodobě patřil mezi osobnosti zahraničního disentu. Lidé z Hané ho však znali i z jiných stránek. Například jako člověka pořádajícího kulturní akce pro veřejnost.
„Byl to náš hrabě. Přispíval například hodně na opravy kostelů. V Brodku je také sdružení Kultura na dosah ruky pořádající různé události. Pokud se nekonají v kostele, otevíral pan Belcredi pro návštěvníky zámek,“ uvedl například Pavel Moš z nedalekých Otaslavic.
Především však vzpomínal na Richarda Belcrediho jako na člověka.
„Byl to nesmírně vzdělaný člověk. A i přes tuto skutečnost, své funkce či zcestovalost byl zároveň velmi lidový. Myslím si, že ho místní měli velmi rádi,“ dodal Pavel Moš.
Nejen lidé z Brodku u Prostějova a okolních vesnic se mohou se zesnulým Richardem Belcredim rozloučit na začátku příštího roku.
„Druhého ledna se v jednu hodinu bude sloužit zádušní mše v Brodku. Pohřeb však pan Belcredi bude mít někde u Vídně,“ uvedl Pavel Vágner.
Zdroj: Prostějovský deník.cz
Šlechtický rod Belcredi – stará rodina pocházející z italské Lombardie. První zpráva o rodu se objevuje již v roce 1010, další v roce 1226, rodokmen lze sledovat od roku 1353. V 18. století se rod usadil na Moravě. Antoine de Belcredi získal v roce 1721 dědičný titul markýze na rakousko-lombardském území. V roce 1769 povýšila Marie Terezie rod do českého hraběcího stavu a 30 let poté získali Belcrediové český inkolát (byli přijati za obyvatele Království českého). Vlastnili panství Jimramov u Nového města na Moravě, kde původní tvrz přestavěli na zámek. Dále drželi panství Líšeň a Vosenice.
|
Znak rodu Belcredi. Autor znaku Libor Kovář. |