Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„"Teď jste se stali svobodnými občany a já vám přeji k tomu mnoho štěstí. Ale svoboda může být taky nebezpečná. My se už známe z generace na generaci, ale teď budou přicházet lidé, kteří vás chtějí podvádět. Tak dejte pozor. Dnes existuje nové slovo komunismus. Ale to jenom je jiné slovo pro krádež. Já vím, že budu prvním, kterého chytí, ale po sto letech jste vy na řadě". “ Zobrazit celý citát »

Komunismus je jenom jiné slovo pro krádežBítovští z Lichtenburka

úvodní text s obrázkem znaku (zarovnaný vlevo)

Název rodu

Bítovští z Lichtenburka

Heslo rodu

text

Původ rodu

text

První zmínka

text

Stručný vývoj rodu

Bítovští z Lichtenburka byli panským rodem českého původu, jedné z větví Ronovců, který na přelomu 13. a 14. století zdomácněl na Moravě, kdy jejich první předek Raimund z Lichtenburka (zemř. po roce 1329) získal v roce 1298 do zástavy hrad Bítov.

Vedle Bítova pak Bítovští získali i četné další hrady a panství – Cornštejn, Jemnici, Vranov nad Dyjí, Jaroměřice nad Rokytnou atd. Rod se pak poměrně široce rozvětvil a jeho poslední mužský člen zemřel teprve v roce 1572. Po celý čas své existence pak rod vlastnil bítovský hrad. V 15. století proslul pan Hynek Bítovský z Cornštejna, který se z důvodu svého sporu s pány z Kunštátu postavil proti králi Jiřímu z Poděbrad. Tento spor vyústil v roce 1464 v téměř roční dobývání jeho hradu Cornštejna, jeho dobytí a následnou konfiskaci.

Zdroj: Wikipedie

Titulatura

text

Větve rodu

text

Představitelé rodu

text

Rodová sídla

text

Rodokmen rodu

text

Ottův slovník naučný

text

Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2024  |  O nás