Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„"...ctihodného mistra Jana Husa, hotového bakaláře svaté teologie a mistra umění, ukazatele tohoto listu, který co nejdříve přijde z Království českého na obecný koncil, konaný v Kostnici, kterého jsme i my přijali do naší a Svaté říše obrany a záštity, všem vám a každému zvláště s plnou přízní doporučujeme žádajíce, abyste ho, až k vám přijde, s pocitem povinnosti ráčili laskavě přijmout, vlídně s ním zacházeli a v tom, co se týká rychlosti a bezpečnosti jeho cesty, jak po zemi, tak po vodě, ukázali mu pomocnou a nezištnou ochotu"....“ Zobrazit celý citát »Text Zikmundova glejtu Husovi na cestu do Kostnice
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Tetín – hrad
Tetínský hrad
Zděný hrad byl založený za Václava II. Přemyslovce kolem roku 1288, nahradil stávající lovčí dvůr a převzal jeho funkci. Důležitým majitelem v roce 1321 byl Štěpán z Tetína, synovec přemyslovského levobočka Jana Volka. Hrad zanikl v souvislosti se stavbou Karlštejna.
Jen nepatrné části staveb zůstaly po ukončení těžby v lomu Pod hradem. Turisté na vyhlídku chodí po zbytku palácové zdi, do lomu směřují výběhy příček palácových místností. V hradním příkopu stojí nevelká část hradní věže…
Archeologický výzkum , vedený T. Durdíkem v roce 1972 odhalil dvě stavební fáze, posunul dobu vzniku hradu do poloviny 13. století. Hrad nahradil stávající lovčí dvůr, převzal jeho funkci. Důležitým majitelem v roce 1321 byl Štěpán z Tetína, synovec přemyslovského levobočka Jana Volka. Hrad zanikl v souvislosti se stavbou Karlštejna, během své existence byl hrad obléhán. Stopy po obléhání nalezl archeologický výzkum.
Unikátní bylo postavení hranolové věže v příkopu – měla několik funkcí. Tvořila bránu do hradu i flankovací věž mezi hlavní a parkánovou zdí a sloužila i jako útočiště. V tomto případě jako na jediném hradě v Čechách toto útočiště bylo předsunuto před samotný hrad. To bylo umožněno dvěma padacími mosty z předhradí do věže a z věže do samotného hradu.