Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„"Teď jste se stali svobodnými občany a já vám přeji k tomu mnoho štěstí. Ale svoboda může být taky nebezpečná. My se už známe z generace na generaci, ale teď budou přicházet lidé, kteří vás chtějí podvádět. Tak dejte pozor. Dnes existuje nové slovo komunismus. Ale to jenom je jiné slovo pro krádež. Já vím, že budu prvním, kterého chytí, ale po sto letech jste vy na řadě." “ Zobrazit celý citát »Komunismus je jenom jiné slovo pro krádež
Navigace:
Navigace webu publicistika:
Navigace webu dokumentace:
Vyhledávání:
Motto:
PROČ. JAK. KAM.
Aby bylo dobře a my
stáli pevně na nohou,
aby každý znal, co bude dál.
Staleté zkušenosti pomohou:
zemská šlechta a český král.
Sám nezmůže nikdo nic,
všichni musíme dát víc.
Přestat krást
a do kapsy si lhát,
vzájemně se hanět
a všemu jen lát.
Masaryka, Havla ctít, mít rád,
jen nechtějme dál se bát.
Vše dobré z doby odžité zas vzít,
směrem předvídatelným dál jít.
Na tisícletý příběh nově navázat,
cestou královsko-konstituční
dál se dát.
Tetín – kostel sv. Kateřiny
Kostel svaté Kateřiny v Tetíně je nejmenším ze tří kostelů v obci. Byl založen kolem roku 1200 v románském slohu a původně byl zasvěcen svaté Ludmile, jejíž jméno nyní nese barokní kostel stojící v jeho těsné blízkosti. Zvonice, kterou se prochází do ohrazeného prostoru u kostela, pochází z r. 1858. Zde u zdi stojí socha sv. Ludmily od Josefa Maxe z r. 1858. Kamenný kříž zazděný do ohradní zdi původně zdobil střechu kostela. Areál kostela se zvonicí a ohradní zdí je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Kostel je též znám pod jménem svaté Kateřiny Alexandrijské.
Kostel má presbytář čtvercového půdorysu a obdélníkovou loď. Presbytář má původní křížovou klenbu, plochý strop lodi je z přestavby v 19. století. Na západní straně interiéru je kamenná kruchta podklenutá dvěma křížovými klenbami. Ve zdi za oltářem se zachovalo původní románské okénko. Křídlový oltář pochází z 2. pol. 19. století: na centrálním obrazu je vyobrazena klečící sv. Kateřina a pod ní tetínské kostely (jde o kopii obrazu J. Hellicha), na křídlech jsou obrazy sv. Anny a sv. Ferdinanda, dolní část představuje „Vítězný průvod Ježíškův”.
Ve zvonici, která byla přistavěna spolu se schodištěm na kruchtu v rámci úprav v 19. století, se nachází zvon z r. 1496.
Za josefínských reforem byl kostel zrušen, budovu koupila obec a sloužila jako sýpka. Po r. 1849 byla vykoupena z peněz z lidové sbírky a v r. 1858 byl kostel pražským arcibiskupem Bedřichem Schwarzenbergem znovu vysvěcen.
Zdroj: Wikipedie
Kostel sv. Kateřiny (vlevo), kostel sv. Ludmily |