Šlechtické citáty:
Vítej každý nový příchozí. I Ty.
„Nacisté zabrali zbývající území českého státu ve středu 15. března 1939 a Hitler den poté vydal na Pražském hradě Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Šlechta považovala za nutné vyjádřit svůj postoj tomuto zločinnému aktu a vydala proto svou třetí deklaraci, kterou pod názvem "Prohlášení české a moravské šlechty v září 1939" signovalo 85 šlechticů z celkem 33 rodů české zemské šlechty.“ Zobrazit celý citát »Třetí šlechtická deklarace – září 1939
Navigace:
Tetín – kostel sv. Jana Nepomuckého
Byl postaven roku 1357 jako farní chrám sv. Michaela Archanděla. Jde o středověkou stavbu románského původu, která byl v 17. století přestavěna v barokním slohu.
Jako farní chrám sv. Michaela Archanděla se kostel zmiňuje r. 1357, kdy pravděpodobně proběhla jedna z vícero přestaveb. V 16. století zde působil jako farář kronikář Václav Hájek z Libočan. Za josefínských reforem byl kostel zrušen, protože místní obyvatelstvo projevilo přání, aby se farním kostelem stal větší kostel sv. Ludmily.
Opraven byl v 19. století zásluhou majitele tetínského zámku Vojáčka, který místo opravy zpustlé kaple v zahradě zámku nabídl obnovení tohoto kostela. Byl vysvěcen r. 1836 a od té doby nese jméno sv. Jana Nepomuckého.
Kostel je menší jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem. Loď s plochým stropem je staršího původu, presbytář, předsíňka a cibulovitá věžička vznikly později. Obraz na barokním oltáři znázorňuje Jana Nepomuckého jako poutníka ve Staré Boleslavi.
Areál kostela se hřbitůvkem obklopuje ohradní zeď s masívní vstupní branou. Je chráněn jako kulturní památka.
Zdroj: Wikipedie