Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„"...ctihodného mistra Jana Husa, hotového bakaláře svaté teologie a mistra umění, ukazatele tohoto listu, který co nejdříve přijde z Království českého na obecný koncil, konaný v Kostnici, kterého jsme i my přijali do naší a Svaté říše obrany a záštity, všem vám a každému zvláště s plnou přízní doporučujeme žádajíce, abyste ho, až k vám přijde, s pocitem povinnosti ráčili laskavě přijmout, vlídně s ním zacházeli a v tom, co se týká rychlosti a bezpečnosti jeho cesty, jak po zemi, tak po vodě, ukázali mu pomocnou a nezištnou ochotu"....“ Zobrazit celý citát »

Text Zikmundova glejtu Husovi na cestu do KostniceVilla Hermes pro císařovnu Sisi

14. 10. 2009 | Jana Achcenitová | Autor píše


Poblíž Vídeňského lesa v bývalé císařské honitbě byl postaven pro císařovnu Sisi, proslulým architektem Carlem von Hasenauerem, krásný zámeček – Villa Hermes.

Jméno zámečku je odvozeno od sochy boha Herma, která je natočena zády k zámečku a dívá se do zahrad. Byl to výjimečný dar císaře Františka Josefa manželce, která jej často využívala. Pokud pobývala ve Vídni, bylo její útočiště právě zde.
V přízemí budovy jsou nyní pořádány výstavy a v patře je možné prohlédnout si jednotlivé místnosti. Člověk musí obdivovat bohatou výzdoba interiéru – stropy, sochy, nábytek a obrazy, na kterých je hlavně císařovna Sisi. Je zde zachován i její pokoj, tak jako by z něj odešla dnes ráno.
Zámeček je obdivuhodně vtěsnán do okolní přírody, staré různě pokroucené stromy, lavičky, kašny. Opravdu kouzelné místo k načerpání sil a k odpočinku.

 
Foto: Jana Achcenitová


Související klíčová slova

Jana Achcenitová

Jana Achcenitová, 14. 10. 2009

e-mail: redakce@historickaslechta.cz

Všechny články autora
Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2019  |  O nás