Vítej každý nový příchozí. I Ty.

„“ Zobrazit celý citát »

Pallium/PaliumKarel Schwarzenberg před lety

16. 10. 2020 | Radka Vincourková | Šlechtic vypravuje

KNÍŽE PÁN SE VRÁTIL

Těmito slovy a s velkou úlevou přivítal bývalý schwarzenberský hajný Josef Zavadil (*1907 † 1998) z hájenky Buda nedaleko Čimelic návrat Karla Schwarzenberga do vlasti.

Ten krátce poté, co se ujal správy svého majetku v jižních Čechách pozval všechny žijící bývalé zaměstnance svého otce Karla VI. Schwarzenberga a starosty místních obcí na pivo na Orlík. Tehdy bylo Josefovi Zavadilovi 85 let. Těsně před setkáním se mu udělalo nevolno, musela přijet čimelická paní doktorka, aby mu píchla injekci na snížení tlaku, a on se tak mohl dlouho očekávaného  setkání zúčastnit…

Josef Zavadil a Karel Schwarzenberg.

A že si měli o čem povídat, svědčí tato fotografie. Josef Zavadil sloužil u Schwarzenbergů přes dvacet let, stejně tak i  jeho otec byl jejich zaměstnancem. Dcera Marta zase byla vrstevnicí Karla Schwarzenberga  a znala ho ze školních let.  Kníže vyprávěl, že syn Jan se krátce po sametové revoluci usídlil u hajného Blažka v obci Karlov u Zvíkova, aby se od něj naučil česky a začal poznávat místní lesy.

Hajný Zavadil si ale správcování nového pána dlouho neužil. Byl by ale určitě velice šťastný, kdyby věděl, že se kníže nejen vrátil do jižních Čech, ale že se málem stal i prezidentem.

Jeho rodina vlastní bývalou schwarzenberskou hájenku dodnes a ráda se sem vrací.


Radka Vincourková, 16. 10. 2020

e-mail: radka.vincourkova@volny.cz

Všechny články autora
Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–2023  |  O nás