Vítej každý nový příchozí. I Ty.

" Šlechtictví můžeme mít v sobě jako něco osobního, co v sobě nosíme a nějakým způsobem prezentujeme." Zobrazit celý citát »

Dlauhoweský Václav *1946


Historická šlechta je součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Clam-Gallas, Eduard *1805 † 1891, roztržitý generál

05. 10. 2009 | Redakce | Osobnosti

František Schwarzenberg vypráví historku o svém roztržitém pradědečkovi generálovi Eduardu Clam-Gallasovi (1805-1891) v kapitole Roztržitý pradědeček knihy Vladimíra Škutiny Český šlechtic František Schwarzenberg, která vyšla v nakladatelství rozmluvy v roce 1990.


Ten, který dal ukousnout kus druhého poschodí v domě v Husově ulici, aby mu šlo víc světla na psací stůl, to byl pradědeček Františka Schwarzenberga generál Eduard Clam-Gallas. Byl prý vůbec jedním z nejlepších vůdců jakékoli jezdecké ataky. Ale když potom avancoval, dali mu divizi a pak armádní sbor a s tím si jaksi nevěděl rady. Byl totiž známý svou roztržitostí.


Jednou před bitvou u Jičína za války prusko-rakouské v roce 1866, ještě než šli k Hradci, to vypadalo špatně a generál Clam-Gallas uvažoval, že by bylo nejlepší ustoupit. Jeho pobočník namítal, že by snad bylo dobré povolat rezervy. Pradědeček Clam-Gallas se podivil, že mají nějaké rezervy. Pobočník jej ujistil, že mají.
"A kde je máme?", ptal se roztržitý pradedeček. Pobočník mu sdělil, že když o tom Excelence ráčila rozhodovat, tak to bylo tak tajné, že ani on u toho nebyl. Proto tedy neví, kde zálohy jsou rozmístěny.
"Já už taky ne", pravil rezignovaně roztržitý pradědeček a zavelel k ústupu.

Jinak ještě před ústupem v předcházející bitvě se generálu Clam-Gallasovi podařilo nastrkat Prušáky do rybníka pod Jičínem. To ještě Františkovi Schwarzenbergovi ukazoval a vykládal profesor Pekař.

Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–  |  O nás