Vítej každý nový příchozí. I Ty.

" Také by bylo hezké, kdyby lidé nekradli, nesmilnili a neopíjeli se kořalkou." Zobrazit celý citát »

Schwarzenberg Karel VII. *1937

Historická šlechta je součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Charitativní aukce i s nevelkou účastí šlechtických potomků

19. 06. 2014 | Redakce | Autor píše

V Praze se 6. května 2014 uskutečnil již VII. ročník Charitativní aukce obrazů, keramiky a fotografií, kterou pořádá občanské sdružení Klub přátel dětí dětských domovů se sídlem v Novém Strašecí. Výstava dražených děl a jejich následná aukce se udála ve velmi příjemných prostorách Žofín Garden, kde se již konaly čtyři předchozí ročníky. Ke zdárnému výtěžku aukce přispělo i několik přítomných potomků šlechtických rodů a také rodokmeny Přemyslovců, anglické královny a Rudolfa II. nezůstaly nepovšimnuty.

Stejně jako v předchozích ročnících je výtěžek aukce věnován na podporu dvou hlavních projektů, které občanské sdružení úspěšně realizuje již 17 let:
1. Podpora dětí z dětských domovů ve všech oblastech jejich osobnostního rozvoje, tj. podpora výchovných programů zaměřených na vzdělání, sport, umělecké aktivity a rozvoj individuálních dětských talentů.
2. Sociální projekt společenské integrace dětí a mládeže z dětských domovů, jehož cílem je připravit do života mládež z dětských domovů ve startovacích bytech.

   Na snímku vlevo předsedkyně občanského sdružení Klub přátel  dětí dětských domovů Milada Karasová a Alexander (Saša) Hemala. který aukci již několik let bravurně moderuje a stal se tak velmi sympatickou tváří celé akce.  Na snímku vpravo  (klikni na zvětšení) stojí zleva Galina Dotsenko, Saša Hemala, Ivanka Žitková, Milada Karasová, Kristian Kodet, Vlasta Hemalová a Josef Velčovský.

Autoři, kteří poskytli svá díla do aukce

(abecedně): Felix Slováček
Jiří Anderle:
6x Dívka a motýl (variace s kresbou, kolorovaný lept 1/1)Ivana Barazi: Girasole (počítačová grafika). Katerina Bohac Linares: FLAMENCO - Plameňák (akryl na plátně). Adolf Born: Rozpustilý tanec v maskách (litografie, autorský tisk). Jan  Brabenec: Hodiny (kůže, plátkové dvacetičtyřkarátové zlato).
František Ringo Čech: Prales (autorský tisk). Ddeisy: Lízátko (akryl na plátně). Jan Drocár: 1. Genealogická tabule panovnického rodu Přemyslovců a jejich potomků; 2. Britská královna Alžběta II. a její manžel princ Filip jako potomci českých králů; 3. Předci císaře a českého krále Rudolfa II., kteří jsou zároveň potomky knížete a prvního českého krále Vratislava II. (I.). Tomáš Durňák: MY BALANCE No.3 (umělecká fotografie). Tomáš Hřivnáč: Flamenco V (suchá jehla). Ivo Chvátil: Pokora (kombinovaná technika). Merlin Jahodová: Denní světlo (olej na plátně).  Boris Jirků: Strážce pobřeží (kombinovaná technika). Kristian Kodet:  Žena (suchá jehla). Zuzana Kořistková: Tanečnice (glazovaná keramika).  Táňa Macholdová:  Nedotknutelná (olej na plátně).  Dominik Mareš:  Spoj (kombinovaná technika na plátně).  Alexandr Onishenko: 1. Sofa (tisk na plátně), 2.  Procházka (tisk na plátně). Vladimír Pechar: Láska (suchá jehla)Tomáš Rohan: Kolize (kombinovaná technika na ručním papíře). Roman Sejkot:  Obrazotvor (černobílá fotografie).  Jiří Slíva: Dance, Dance, Obsedance (autorský tisk, grafický list).  Emma Srncová: Milovnice psů u moře (barevná  litografie). Vladimír Suchánek: Dáma s balónem (barevná litografie). Jaroslava Šetelíková:
1. Koník (kresba tuší), 2. Ptáček Vrabec (dřevo).  Roman Štechmiler:  Střed světa (grafika, tisk
na plátně).
Robert Vano:  Broskve (fotografie, digitální tisk). Pavel Vavrys: Dívka z Prahy  (akryl).
Alice Vegrová:  Rusalka (vyšívaná malba na hedvábí).  Josef Velčovský: 1. Maják s elefantistickým výhledem (barevná litigrafie), 2. Podzim u Baťova kanálu (barevná  fotografie). Vladimír Větrovský: Krajina s maskou (barevná litigrafie).  Bohunka Waage:  Civilizace dům č. IV
(grafický list - suchá jehla).  Světlana Žalmánková: Do houslí (akryl).

Alexander Hemala zahajuje aukci (snímek vlevo).
Na snímku vpravo sedí Markéta Sobolová, pocházející po přeslici ze šlechtického rodu
Bubna-Litic a lékařka Dana Jenčovská - dtto snímek dole vpravo.

O hudební doprovod se postaral saxofonista Felix Slováček (snímek vlevo) a také sourozenci Miro a Bohunka Bartošovi (ona provdaná Sommerová), kteří byli vychování v plzeňském domově Domino a dnes působí jako úspěšní solisté divadla J.K.Tyla v Plzni (snímek vlevo dole).
Na snímku dole vpravo a vpravo je Michal Dujka, na kterého lze v souvistosti s aukcí prozradit, že je ve 20. generaci potomkem římského císaře a 11. českého krále Karla IV., jinak také velkého mecenáše, který jak známo inspiroval vznik celé řady uměleckých děl. Ano je jeho potomkem, sice desetkrát po přeslici, ale je. A Karel IV. byl na akci také malinko přítomen a dokonce také "dražen". Na Genealogické tabuli panovnického rodu Přemyslovců a jejich potomků. Ale to Michal určitě netušil a nejen proto, že byl v té době vážně zabrán do hovoru s letitým kamarádem Petrem Gruberem z Jevan.

Už jméno Renaty Vesecké prozrazuje, že pochází ze šlechtického rodu Veseckých z Vesce (na snímku zcela vpravo).  Vedle ní do aukce přihazuje Tomáš Rohan. A naproti němu sedí velký dražitel  Mimar Bach, partner jedné z pořadatelek Ivanky Židkové. Již za zenitem obrázku sedí  jedna z autorek  Jaroslava Šetelíková a její manžel Jiří Webr rytíř z Pravomilu.

 Rodokmeny byly poněkud větší

 V aukci je právě dílo Borise Jirků Strážce pobřeží

Fotografie: Tomáš Durňák

Kontaktní údaje: Klub přátel dětí dětských domovů - humanitární dobrovolnické sdružení
Subjekt: Občanské sdružení
Název: Klub přátel dětí dětských domovů se sídlem v Novém Strašecí
IČO: 63806495
DIČ CZ: 63806495
Registrace: Ministerstvo vnitra České republiky č. II./OVS/1-32761/97-R
Vznik: 1997
Působnost: Česká republika
Účet: KB Rakovník, expozitura Nové Strašecí, č.ú. 191815510217/0100
Adresa: Mšecká 769, 271 01 Nové Strašecí
Telefon: 313 572 518
Mobil: 736 681 974
E-mail klubprateldetidd@seznam.cz

Copyright © Jan DrocárPavel Loužecký, 2009–  |  O magazínu Historická šlechta